Skip to content Skip to footer
Ara

Sonuçlar yükleniyor

Çalışma Hayatında Cinsiyet Eşitliği Araştırması

PwC Türkiye İnsan Kaynakları Danışmanlığı ekibi olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel "Çalışma Hayatında Cinsiyet Eşitliği" araştırmamızda kadın ve erkek çalışanlar arasındaki ücret ve fırsat eşitliği, çalışma hayatındaki kariyer tercihleri ve bu tercihlerde etkili olan faktörleri inceledik. 

Öne çıkan sonuçlar


OECD ülkelerini kapsayan araştırmalara göre tüm dünyada cinsiyete dayalı ücret eşitsizliği verileri göze çarparken, Türkiye’de yapılan Çalışma Hayatında Cinsiyet Eşitliği araştırmasına katılan kadın ve erkeklerin %54’ü kendi kurumlarında ücret eşitsizliği olmadığını düşünüyor.Araştırmaya göre bir iş başvurusu ya da iş görüşmesi sürecinde ayrımcılığa uğradığını düşünen kadınların oranı erkeklerin oranının iki katından fazla.Çocuk sahibi olmak kadınlar tarafından kariyerlerinde bir engel olarak görülmüyor.


Erkekler çalışma hayatında kadın oranının daha az olmasını kadınların gönüllü olarak iş piyasasından çekilmesi nedeniyle olduğunu düşünürken, kadınlar ise bu durumu en çok aile ve/ veya çocuk bakımına yönelik destekleyici hizmetlerin yeterince sağlanmaması ile açıklıyor.


Katılımcıların arasından ileride kendilerini üst düzey yönetici olarak görmeyen kadınlar daha çok kurumların politikalarını ve kariyer olanaklarını sebep olarak ilk sıraya koyuyor.

Türkiye’de ve dünyada kadın-erkek arasında ücret eşitsizliği olduğunu düşünen kadınların oranı erkeklerin iki katı

Kurumunuzda benzer pozisyon, profesyonel tecrübe ve yetkinlikteki kadın ve erkek çalışanlar arasında ücret eşitsizliği olduğunu düşünüyor musunuz?

Türkiye’deki kadınlar dünya geneline göre iki kat daha fazla ayrımcılığa uğradıklarını düşünüyor

Herhangi bir iş başvurusu veya iş görüşmesi sürecinde bir ayrımcılığa uğradığınızı düşündüğünüz veya hissettiğiniz oldu mu?

İletişim

Bizi takip edin