PwC’nin Sosyal Etki Laboratuvarı finalistleri belli oldu; Türkiye'den 3 sosyal girişim Hollanda’da yarışacak

20/09/18

Dünyanın ve Türkiye’nin lider denetim, vergi ve danışmanlık şirketi PwC’nin, sosyal girişimciliğe dikkat çekerek bu alanda farkındalık yaratmak amacıyla sosyal girişimcileri* desteklediği Sosyal Etki Laboratuvarı yarışmasında 13 finalist arasında Türkiye’den 3 sosyal girişim yer aldı. Hem yeni girişimlerin (start-up) hem de büyümekte olan girişimlerin (scale-up) katıldığı yarışmada, Türkiye’den Good4Trust, Kodluyoruz ve MUM·O finale kaldı. Yaklaşık 200 girişimin katıldığı yarışma Avrupa’dan 4 ülkede gerçekleştiriliyor. Türkiye’nin bu yıl ilk kez katıldığı Sosyal Etki Laboratuvarı yarışmasında Almanya ve Avusturya’dan 1’er, Hollanda’dan da 8 girişim finale kaldı.

Yarışmanın finali 25 Eylül günü Rotterdam’da gerçekleştirilecek ödül töreninde yapılacak. Yarışmayı kazanacak 2 yeni ve 1 de büyümekte olan girişim; iki yıl boyunca PwC hizmetlerinden ücretsiz yararlanma** ve PwC'nin ofis olanaklarından faydalanma ayrıcalığının yanı sıra, yeni girişimler (start-up) için 5.000€ ve büyümekte olan girişim (scale-up) için 10.000€ para ödülü almaya hak kazanacaklar.
 

Finalistler hakkında;

“Türetim Ekonomisi” olarak tanımlanan ve iyilikleri teşvik eden bu sistem, ekolojik ve sosyal açıdan adil üretimin yanında güvene dayalı alışverişi hedefliyor. Good4Trust.org’ta tüketimi değil, insana ve doğaya dost üreticilerin sunduğu ürün ve hizmetleri kullanarak dönüştürmeyi benimseyen türeticiler bir araya geliyor, iyiliği odağına alan bir topluluk oluşuyor.

MUM·O, pamuklu kumaşı balmumu, reçine ve hindistancevizi yağı karışımıyla kaplayarak tekrar kullanılabilir doğal yiyecek saklama kumaşı üreten ve bu sayede tek kullanımlık plastik kullanımını azaltmayı hedefleyen, doğa dostu ürünler sunan bir girişim. MUM·O, doğal olarak sahip olduğu mikro gözenekler sayesinde içindeki ürünün nefes almasını sağlıyor ve böylece buzdolabı poşeti, streç film gibi plastik denklerine göre ürünleri daha uzun süre taze saklayabiliyor.

Kodluyoruz yazılım alanında bir kariyer hedefleyen dezavantajlı gençleri güçlendirmeyi hedefleyen bir girişim. Bilgisayar ile ilgili bölümlerden mezun olmuş veya bu bölümlerde okuyan gençlerin nitelikli kodlama eğitimine erişebilmesi ve istihdam olanaklarının çoğaltılması için çalışan Kodluyoruz, ücretsiz yazılım kampları düzenliyor ve gençleri sektör profesyonelleriyle bir araya getiriyor.

(*) Sosyal girişimci, toplumsal ve çevresel fayda üretmeyi amaçlayan, elde ettiği kârı bu amaç için optimize eden girişimcidir. Sosyal girişimcileri, sivil toplum kuruluşlarından ayıran en temel fark, sosyal bir soruna çözüm üretirken, faaliyetlerini bağış ve hibelere ihtiyaç duymadan, ekonomik ve dinamik bir iş planı çerçevesinde yürütmeleridir.

(**) Kazanan sosyal girişimci PwC'den 2 yıl boyunca 200 saate kadar ücretsiz hizmet alabilecektir.

İletişim

Aslıhan Dellaloğlu

Pazarlama ve İletişim, Müdür, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 326 6570

Bizi takip edin