Yapılandırma Trendleri - Küresel Bakış

Artan zorluklar

Hangi gazeteyi okusanız, şurası çok açık bir şekilde görülüyor ki önümüzde fırtınalı denizler var. Manşetlerin altına indiğimizde ise farklı pazarlarda değişken ekonomik, hukuki ve mevzuatsal dinamiklerle karşılaşıyoruz.

Yıllık yayınladığımız "Yapılandırma Trendleri - Global Bakış" raporumuzun ikincisini yayınlamış bulunmaktayız.

Dünya genelindeki yapılandırma şirket ortaklarımız kendi ülkelerindeki finansal stres yaşanan alanları, hukuki mevzuatsal değişikliklerin yapılandırmalar için ne anlama geldiğini anlattılar.

Umarız raporumuzu zorluklar yaşayan şirketlerin opsiyonlarını anlama ve yeni yatırım fırsatlarını tespit etme anlamında faydalı bulursunuz.

Ana Temalar

Jeopolitik belirsizlikler

ABD-Çin arasındaki ticaret savaşlarından Brexit’in uluslararası yaptırımlara ve uluslararası petrol nakliyatına etkilerine kadar, küresel ekonomi değişken siyasi gelişmelerden etkileniyor.

Birçok kurumsal yapı, tedarik zinciri ve operasyonel model açık küresel ticaret devri için inşa edildi. Şimdiyse ekonomik milliyetçiliğin tekrar ortaya çıkması, yaptırımlar ve sıkı sınır kontrolleri bu tabloyu değiştiriyor. Bir zamanların istikrarlı ticaret anlaşmaları yırtılıp atılıyor. Bir pazarda korumacı fiyat artışı, bir başka yerden misillemeyi tetikleyebiliyor. Bugün ticaret üzerindeki fiziksel, siyasi ve ekonomik engeller pazarlara erişmeyi günbegün daha zor ve belirsiz hale getiriyor.

Önümüzdeki 12 ay içinde gerçekleşecek planlı veya beklenen seçimler de jeopolitik belirsizliğin pazarları peşinden sürüklemeye devam etmesini garanti edecek gibi görünüyor. Bu durumun bölgenizdeki etkisini öğrenmek için raporu indirin.

Daha fazlası

Yapılandırma mevzuatının uyumlaştırılması

AB Ödeme Aczi ve Yeniden Yapılanma Direktifi, Haziran 2019’da yürürlüğe girdi. Güncellenen AB rejimi, farklı ülkelerde uyumlaştırmaya yönelik yeni bir araç seti oluşturuyor. Yeniden yapılandırmalar için yasal zeminin cazibesi açısından İngiltere’yi yavaşlatmış olan Fransa ve Almanya gibi pazarlarda yerel yeniden yapılandırmalar gerçekleşecekken, Hollanda İngiltere’yle yeniden yapılandırma destinasyonu olarak yarışabilir.

Benzer şekilde Türkiye’de yeniden yapılandırma mevzuatı, durumun korunması, çoğunluğa uyma zorunluluğunu içeren yeni mekanizmalarla güncelleniyor. Bu yeni mekanizmaların yeniden yapılandırma süreçlerini hızlandırması ve yeni yatırımlar çekmesi bekleniyor. 

Bu sırada Hindistan’ın yeniden yapılanma ve ödeme aczi kanunu olgunlaşarak yatırım fırsatlarının artmasına önayak oluyor ve Orta Doğu ülkeleri Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde de yerel iflas yasalarında önemli değişiklikler gerçekleşti.

Daha fazlası

Faiz oranı beklentileri tersine döndü

Gelişmiş ülkelerde düşük faiz oranları bazı zorlukları maskelemekte yardımcı oldu. Geçtiğimiz on yılda getiri arayışıyla sermaye adım adım ABD’den daha ‘maceralı’ yüksek risk/yüksek getiri ülkelerine yöneldi.

2018’in sonlarında yatırımcılar daha sıkı para politikaları bekliyordu ve artan getiriler daha fazla sermayenin ‘güvenli’ ekonomilere dağıtılmasını sağlayacaktı. Ancak şu anki durum çok farklı. Dünyanın dört yanındaki merkez bankaları ticari endişeler ve diğer engeller ışığında faiz oranlarını düşürüyor.

Avrupa yavaşlıyor, Almanya duraklıyor ve İngiltere Brexit’in etkisine kendisini hazırlıyor. Genel beklenti parasal ve mali uyarıcıların devam edeceği yönünde.

Durum böyleyken yatırımcıların beklenen geçiş yerine şu anki durumun devamını görmesi olası. Sadece ‘güvenli ülkelere’ odaklananlar getiri elde etmekte zorlanacak ve borçlanan dostu koşulları (düşük faiz oranları, daha az finansal kısıtlama vs.) kabul etmek durumunda kalacak. Diğerleriyse öncesinde yatırım yapmak istemeyeceği ülkelere dönmek zorunda kalacak. Bu durumun bölgenizdeki etkisini öğrenmek için raporu indirin.

Daha fazlası

Dikkatler yüksek kaldıraçlı yapılar üstünde

Son birkaç yılın yüksek kaldıraçlı yapıları, bazı ülkelerde, özellikle de kayda değer bozulma yaşamış sektörlerde beklenenin altında performans sergiliyor. Yeni ihraçlarda özsermaye tamponları 2007’ye göre yüksek olsa da, jeopolitik etkiler, teknoloji ve değişen tüketici talepleri karşısında kurumsal performanslar daha volatil hale gelmiş durumda.

Kuzey Amerika ve Avrupa piyasalarında daha az finansal kısıtlama içeren kredilerin yaygınlaşması, kreditörlerin, borçluları yapılandırma görüşmelerine zorlamasına engel oluyor ve bu durum çözüm için uygulanabilecek opsiyonları sınırlıyor. Bu durumun bölgenizdeki etkisini öğrenmek için raporu indirin.

Daha fazlası

Takipteki krediler

Pek çok bölgede bankacılık ve finansal hizmetler sektörü takipteki kredi riskini azaltmak üzere baskı altında. Sorunun hafifletilmesi için düzenleyici otoritelere bağlı olarak; takipteki kredilerin satışını teşvik etme ve kolaylaştırma (örn. Türkiye ve Hindistan) ve seküritizasyonlara devlet teminatı sağlamak (örn. İtalya) gibi yaklaşımlar söz konusu. Bu durum finansal kurumların, mevzuata uyum yükünü arttırıp, zor durumdaki şirketlerin kredi verenlerden yeni finansman bulmasını zorlaştırdı.

Daha fazlası

Yüksek sermaye talebi ve kredi piyasasında daralma

Avrupa bankaları yeni sermaye düzenlemelerine (Basel IV adı verilir) hazırlanmaya başladı. Yapılacak değişiklikler arasında risk ağırlıklı varlık tabanları bulunuyor. Basel IV’e geçişin hedeflerinden bir diğeri bankalar arası risk temelli sermaye gerekliliği değerlendirmesine ve arkasındaki risk yönetimi ve pazar disiplinine daha uyumlu yaklaşımlar sağlamak.

Bu tür değişikliklerin bankaların (özellikle risk ağırlıklı varlık hesaplamalarında ileri içsel değerlendirmeye dayalı yaklaşım kullanan bankaların) risk ağırlıklı varlıklarında keskin yükselişe neden olması bekleniyor. Avrupa bankalarının sermaye gereklilikleri kayda değer derecede artabilir ve bu durum bankaların sermaye yoğun portföylerini agresif bir şekilde azaltmasına veya kredileri hissedilir derecede daha yüksek marjla yeniden fiyatlandırmayı denemesine yol açabilir.

Daha yüksek sermaye talepleri özellikle kredi notu bulunmayan şirketler için borçlanma maliyetlerini zincirleme şekilde artırabilir. Bunun yanı sıra bankalar portföylerini ilişkisiz taraflara satarak azaltmaya karar verebileceği için şirketler kredi verenlerle görüşmelerin daha karmaşıklaştığını deneyimleyebilir.

Daha fazlası

Sektörler

Pek çok sektör bu kilit temaların etkilerini hissediyor. Şu konularda yüzleşilen zorluklar hakkında daha fazla bilgi edinmek için tam raporu indirin:

  • Tarım
  • Otomotiv
  • İnşaat
  • Perakende
  • Gemicilik ve off-shore

Daha fazlası

Ülkeler ve bölgelere göre temalar

 

Jeopolitik belirsizlikler

Ödeme aczi / Yeniden yapılandırma kanunlarında değişiklikler

Yasal düzenlemeler

Otomotiv

İnşaat/Emlak

Perakendel

Takipteki krediler

Borçlanma pazarları

Avustralya

 

 

 

Belçika

 

 

 

 

Brezilya        

Kanada

 

 

 

 

 

Cayman ve İngiliz Virgin Adaları

 

 

 

 

 

Orta ve Doğu Avrupa

 

 

 

 

 

Doğu Afrika

 

 

 

 

Fransa

 

 

 

 

 

Almanya

 

 

Yunanistan

 

 

 

 

 

Çin ve Hong Kong    

Hindistan

 

 

 

İrlanda

 

 

 

 

 

İtalya

 

 

 

 

 

Jağonya

 

 

 

 

 

 

Orta Doğu          

Hollanda

 

 

 

 

 

Yeni Zelanda

 

 

 

 

 

 

İskandinav Pazarları            

Rusya

 

Singapur                
Güney Afrika            
Güney Kore        
İspanya        
Türkiye        
ABD        
Batı Afrika              

Aşağıda yer alan "Gönder" butonunu tıklayarak, PwC Türkiye Kişisel Verilerin Korunması ve Veri Gizlilik Bildirimini incelediğimi ve PwC Türkiye ile paylaştığım tüm kişisel verilerimin doğru, güncel ve tam olduğunu beyan ve taahhüt ediyor ve işbu formdaki kişisel verilerimin PwC Türkiye tarafından işlenmesine ve aktarılmasına rıza gösteriyorum. Fikrinizi değiştirir ve bizden bilgi almak isterseniz, Bize Ulaşın sayfamızdan e-posta yollayabilirsiniz.

İletişim

Mevlüt Akbaş

Danışmanlık Hizmetleri Şirket Ortağı, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 355 5394

Gizle