Kurumsal istihbarat

İtibarınızı korumak ve varlıklarınızı güvence altına almak

Gerçekten kiminle iş yaptığınızı biliyor musunuz?

Bir yönetici olarak neredeyse bütün kritik kararları alırken çeşitli istihbarata ihtiyaç duyuyorsunuz – yeni bir pazara giriş yaparken, stratejinizi şekillendirirken, şirket satın alımlarında, önemli pozisyonlara personel alımı yaparken, yeni iş ilişkileri kurarken ya da kriz durumlarına müdahale ederken. Liderler yerinde, güncel ve güvenilir istihbarata sahip olduklarında fırsatlardan yararlanmak için daha iyi kararlar vermeye yetkin olurlar. Ancak belirsizliklerle dolu bir dünyada yaşıyoruz. İş yaptığınız kişiyi ya da kurumu gerçekte ne kadar tanıyorsunuz? Sizin için doğru iş ortakları mı? Daha iyi alternatifler var mı?

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Kurumsal İstihbarat uzmanları tedarikçiler, yükleniciler, müşteriler, ortaklar, yatırım hedefleri ve potansiyel çalışanlar dahil olmak üzere üçüncü taraflarla olan ticari ilişkilerin potansiyelini ve risklerini değerlendirmek amacıyla, kamuya açık kaynaklar, sicil kayıtları ve çeşitli veri tabanlarından alınan bilgileri bir araya getirir, analiz eder ve değerlendirir.

Müşterilerimiz, 150'den fazla ülkede faaliyet gösteren ve 770 ofisten oluşan küresel PwC ağının sunduğu kaynaklara erişimimizden faydalanmaktadır. Küresel bilgi toplama kapasitesiyle donatılmış Kurumsal İstihbarat ekibimiz, dünya çapında piyasa verilerinin ve istihbaratın tarafsız, açık ve hedefe yönelik araştırma ve analizlerini gerçekleştiren oldukça deneyimli ve çok sayıda dilde uzman kişilerden oluşmaktadır.

Tescilli araştırma yöntemlerimiz müşterilerimize itibar risklerini yönetmeleri, stratejik fırsatları daha büyük bir güvenle takip etmeleri ve yasal taleplerine ulaşmalarında destek olmaktadır. Bu amaçla, uluslararası elektronik veri tabanları ve kamuya açık bilgi kaynakları, sosyal medya yoluyla erişilen istihbarat ve PwC ağı içindeki ya da dışındaki sektör uzmanlarının ve bölgesel bağlantıların pazar bilgisi kullanılmaktadır.

loading-player

Playback of this video is not currently available

Üçüncü Taraf Yönetimi

Üçüncü taraflarınızı yönetmenize, risklerinizi tespit etmenize ve değerlendirmenize, ölçülü tedbirleri hayata geçirmenize ve kanun ve mevzuata uyumlu olmanıza yardımcı oluyoruz.

FCPA ve UKBA gibi uluslararası yolsuzlukla mücadele kanunlarına göre üçüncü taraflarla (satış acenteleri ve temsilcileri, distribütörler, aracı kurumlar, lojistik hizmet sağlayıcıları, iş ortakları vb.) çalışmak yüksek risk teşkil etmektedir.

Üçüncü taraf risk yönetimi programınız ne kadar güçlü ve etkili?

Uyum süreçlerine ne kadar odaklanmış olursanız olun, her organizasyonda bir kör nokta ve zayıf halka vardır. Kanun koyucular bunu bildikleri için üçüncü tarafları önemli bir yolsuzluk tehdidi olarak görmektedir. FCPA ve diğer mevzuatlara göre, küçük işlemler bile bir yaptırımı tetikleyebilir. Üçüncü taraf risk ve uyum programlarının tasarlanması, uygulanması ve test edilmesi yoluyla hile, suistimal ve yolsuzluğun tespit edilmesine yardımcı olabiliriz. Bu çalışma, ticari ilişkilerin gözden geçirilmesi, süreçlerin iyileştirmesi, üçüncü taraflarla yapılan görüşmeleri ve örnek işlemlerin test edilmesini içermektedir.

Gerçek ve Tüzel Kişiler için Uygunluk Durum Tespiti

Markanıza ve itibarınıza uygun iş ortakları seçmenize yardımcı oluyoruz.

Üçüncü taraf risklerinin göz ardı edilmesi, girişimcilerin ve işletmelerin itibarı ve finansal durumu üzerinde olumsuz bir etkiye neden olabilir. Münferit veya yüksek hacimli küresel üçüncü taraf incelemeleri yaparak, iş ilişkilerinizin adil bir şekilde tanımlanmasına, güvenle stratejilerinizi geliştirmenize ve kararlar almanıza yardımcı olmak için uygunluk ve ilişkili taraf durum tespiti yapıyoruz.

Türkiye ve Yurtdışında Varlık Tespiti

Parayı takip et

Varlık takibi, borçlunun mülkünün dava yoluyla geri alınabileceği durumlarda önemli faydalar sağlayabilir. Borç verenlerin, garantörlerin ve hak sahiplerinin, borçluların varlık durumunu takip etmelerine ve dünya genelinde geri alınabilecek potansiyel varlıkların belirlenmesine yardımcı olmak için araştırmalar yapıyoruz.

Çalışan ve Aday İncelemesi

Kilit pozisyonlar için doğru adayı bulun

İnsan gücü bir organizasyonun en değerli varlığıdır. Doğru adayı bulmak ya da önemli pozisyonlar için yetenek havuzu oluşturmak yardımcı olabileceğimiz önemli bir süreçtir. Çalışanlar ve adaylar için özgeçmiş doğrulama, halka açık sosyal medya kanalları ve biyografik profillerini analiz ederek geçmiş incelemeleri yapıyoruz.

Stratejik İstihbarat

Stratejinize karar vermenize ve doğru seçimi yapmanıza yardımcı oluyoruz

Büyümeye odaklı organizasyonlar için denizaşırı iş ortaklıkları, birleşme ve satın alma faaliyetlerine artan bir ilgi var. Küresel veri kaynaklarımızı ve kapsamlı endüstri uzmanı ağımızı kullanarak; iş ortaklıkları, birleşmeler, satın almalar ve stratejik işbirlikleri hakkında kararlar almanıza yardımcı oluyoruz. Şirketler ayrıca rekabet ortamını, rakibin piyasadaki konumunu, ortaklarını, etki ve zayıflıklarını tespit etmeli ve değerlendirmelidir. Bununla birlikte, sağladığımız bilgiler olası bir davada doğru stratejiyi belirlemede, muhalif ve ihtilaflı teklifler gibi tartışmalı durumlarda sizlere yardımcı olacaktır. Hedeflerinizi bilin ve rakiplerinizi tanıyın.

Siyasi ve İtibar Risk Değerlendirmeleri

Yeni bir pazar veya bölgeyi anlamanıza yardımcı oluyoruz.

Yeni bir pazara ya da sektöre giren şirketler, işlerin nasıl yürüdüğünü bilmek zorundadır. Siyaset ile ticaret arasındaki ayrımın çok net olmadığı ülkelerde politik ve ticari riskleri kapsayan kapsamlı ve kuruma özel raporlar hazırlayabiliriz. Aşağıda örneklerini görebileceğiniz, şirketlerin karşılaşabileceği önemli risklere odaklanıyoruz:

  • Siyasi risk ve güvenlik;
  • Paydaş analizi;
  • Yerel ortak seçimi;
  • Rüşvet ve yolsuzluk;
  • Vergi;
  • İhracat ve ithalat lisanslarının istikrarı.

Kurumsal İstihbarat

İletişim

Serkan Tarmur

Danışmanlık Hizmetleri Şirket Ortağı, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 376 5304

Gökhan Yılmaz

Ticari Anlaşmazlık Çözümleri ve Suistimal İncelemeleri Hizmetleri Lideri, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 326 6488

Eda Çelik

Kurumsal İstihbarat Hizmetleri, Kıdemli Müdür, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 355 2345

Bizi takip edin