Suistimalleri görmek ve fark edebilmek

PwC 2018 Küresel Ekonomik Suçlar ve Suistimaller Araştırması

Yeterince dikkatli misiniz?

PwC 2018 Küresel Ekonomik Suçlar ve Suistimaller Araştırması’na göre küresel şirketlerin %49’u son iki yılda ekonomik suça maruz kaldıklarını belirtiyor. Peki %51’lik kısım bu konuda ne düşünüyor? Bu kısım mağdur olmaktan kurtuldu mu yoksa henüz mağdur olduğundan haberdar değil mi? Suistimal genellikle farkedilmediğinden suistimal edenlerin en güçlü silahlarından biri şirketteki farkındalığın eksikliğidir. Bütün şirketlerin tehdidin özünü fark etme zamanı geldi.

 

Rapora ulaşmak için tıklayınız

 

PwC 2018 Küresel Ekonomik Suçlar ve Suistimaller Araştırması

Suistimalle mücadele etmenin 4 yolu

Kör noktalarınızı tespit edin

Geçtiğimiz yıl katılımcıların %49’u şirketlerinin suistimale maruz kaldıklarını belirtti. Bu oran 2016 yılında %36’ydı. Bu oran da artan küresel suistimal farkındalığı, daha belirgin yanıt oranı, ‘suistimalin’ gerçekten ne anlama geldiği konusunda netlik gibi faktörler sayesinde artmıştır. Ne kadar dikkatli olursa olsun her şirket kör noktalara karşı korunmasızdır. Bu kör noktalar genellikle güvenlik olayı sonrası görünür hale gelir. Bir şey olmadan önce bu kör noktalara ışık tutabilmek suistimalle mücadele çalışmalarınızda büyük gelişmeler açısından fırsatlar sağlar.

Hazır olun - suistimal her yerde olabilir

Kurumların ve bireylerin yaptığı hatalara karşı tahammül seviyesi hızla azalıyor. Bunun etkileri arasında suistimal olayı açığa çıktığında yükselen riskler ve şirketlerin bu tür olaylar kökleşmeden önce engellemeye yönelik artan ihtiyaçları yer alıyor. Ancak maalesef küresel şirketlerin sadece %54’ü suistimal veya ekonomik suçlara ilişkin risk değerlendirmesi yaptıklarını belirtmişlerdir.  Şirketler arayı kapamaya çalışmaktansa artık kendilerini dolandırıcıların bir adım ötesine götürecek dinamik ve proaktif bir yaklaşım benimsemeleri gerekiyor.

Teknolojiden en iyi şekilde yararlanın

Söz konusu suistimal olduğunda, teknoloji hem tehditkâr hem de koruyucu bir şekilde çift uçlu bir kılıcı andırıyor: Katılımcıların %26’sı önümüzdeki 2 yılda siber saldırı öngördüklerini belirtti.  Suistimalle mücadelenin ön cephesinde şirketler artık öngörücü analizler, makine öğrenimi ve diğer yapay zekâ teknikleri gibi birçok inovatif teknolojiden yararlanabilirler. Şirketlerin bunları kullanmaya başlaması iyi bir haber olsa da yine de potansiyellerinin tamamını kullanmak için yapılacakları şeyler var.

 

Sadece makinelere değil çalışanlara da yatırım yapın

Artan suistimal riskleriyle karşı karşıya kalan birçok şirket teknolojiye daha çok yatırım yapmayı seçti. Ancak söz konusu suistimalle mücadele özellikle de şirket içi suistimal olduğunda, teknoloji yatırımları en az verimli noktaya gelebilir. Suistimal, koşulların ve motivasyonların birleşiminin karmaşık bir ürünüdür ve suistimal vakalarının sadece bazıları makineler ile önlenebilir. Suistimalin önlenmesinde son noktaya gelindiğinde insanlardan elde edilen verim, bir başka teknolojiye yatırım yapmadan elde edilen verimden çok daha fazladır.

 

İletişim

Serkan Tarmur

Danışmanlık Hizmetleri Şirket Ortağı, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 376 5304

Bizi takip edin