Genç Çalışanlar Endeksi 2017

Otomasyon çağında genç çalışanları başarılı olmaları için güçlendirmenin ekonomiye katkısı 1,2 trilyon dolar

 • 16%

  OECD ülkelerinde 15-24 yaş arası ortalama işsizlik oranı

  Kaynak: OECD

 • 28%

  2030’ların başında İngiltere’deki genç çalışanların %28’inin işleri otomasyon riski altında

  Kaynak: PwC Analizi

 • 1,2 trilyon
  dolar

  Genç çalışanların NEET (çalışmayan, eğitim ve öğrenim görmeyen) oranını azaltarak Almanya seviyesine çekmenin OECD GSYH’sine katkısı

  Kaynak: PwC Analizi

 • 43 milyar
  sterlin

  Genç çalışanların NEET (çalışmayan, eğitim ve öğrenim görmeyen) oranını azaltarak Almanya seviyesine çekmenin İngiltere GSYH’sine potansiyel katkısı

  Kaynak: PwC Analizi

Özet

Bu yılın Genç Çalışanlar Endeksi’ndeki güncelleme, OECD’nin gençleri güçlendirme yolundaki kilit göstergelerde ilerleme kaydetmeye devam ettiğini gösteriyor. İsviçre, İzlanda ve Almanya endekste ilk sıraları alarak, OECD’ye liderlik etmeye devam ediyor.

Raporun bu sayısında, giderek otomatikleşen iş yerlerinin genç çalışanlar üzerindeki etkisi incelenerek, kamunun ve iş dünyasının gençlere otomatikleşen dünyada başarılı olmaları için nasıl yardımcı olabileceği değerlendiriliyor.

Genç çalışanların NEET (çalışmayan, eğitim ve öğrenim görmeyen) oranını Almanya seviyesine çekince elde edilebilecek GSYH artışı analizine göre, OECD ülkelerinin toplamda uzun vadede 1,2 trilyon dolar kazanç elde edebileceği tahmin ediliyor.

Araştırmanın kilit bulgularını görüntülebilir ve daha fazlasını interaktif veri aracını kullanarak keşfedebilirsiniz. Ayrıca, daha detaylı analiz ve değerlendirmeler için raporun tamamını aşağıdan indirebilirsiniz.

Genç Çalışanlar Endeksi'nde en yüksek performansı gösterenler
Paylaş

Kilit bulgular

Genç Çalışanlar Endeksi, OECD ülkelerinde 15-24 yaş grubundaki çalışanların iş gücü piyasasına etki eden yedi göstergesinin ağırlıklı ortalamasıdır. Bu göstergeler arasında istihdam, öğrenim ve eğitim de yer alıyor. 2017 raporunun kilit bulguları aşağıdaki gibidir:

 • İsviçre, İzlanda ve Almanya endekste ilk üç sıradaki yerlerini koruyor.
 • OECD ülkelerinin sonuçları arasında büyük farklılıklar görülüyor: NEET (çalışmayan, eğitim ve öğrenim görmeyen) oranları İzlanda’da %7 iken, Türkiye ve İtalya’da %30’un üzerinde seyrediyor.
 • İngiltere’nin konumu orta sıralarda kalıyor; geçen seneden bu yana iki basamak yükselerek 18. sıraya ulaştı. ABD de bu yıl iki basamak yükselerek 12. sıraya çıktı.
 • İngiltere’de sonuçlar açısından büyük bölgesel farklar bulunuyor. NEET (çalışmayan, eğitim ve öğrenim görmeyen) oranları Güneydoğu’da %11 iken, Kuzeydoğu’da %20’ye kadar çıkıyor.
 • Eğer OECD ülkeleri, 20-24 yaş grubundaki gençlerin NEET oranlarını Almanya seviyesine çekmeyi başarabilirse, uzun vadede GSYH’lerinde toplam 1,2 milyon dolarlık bir artış gözlenebilir. Yalnızca İngiltere için kazancın 43 milyar sterlin civarında olabileceği tahmin ediliyor.
 • Otomasyon, yarının iş gücünü tehdit eden en büyük etkenler arasında yer alıyor. İngiltere’deki genç çalışanlar için otomasyon riski bulunan sayıca en fazla mevcut iş, perakende ve toptan satış sektörlerinde bulunuyor. 
 • Raporda, giderek daha fazla otomatik hale gelen dünyada, devlet ve iş dünyasının çalışanları destekleyebileceği pratik yöntemler de değerlendiriliyor. Bu yöntemler arasında, teknik eğitimler ve çıraklık ile otomatikleşme riski daha az olan STEM (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) alanlarına yönelme teşviki verilmesi yer alıyor.
Genç Çalışanlar Endeksi sıralamaları Avrupa’da değişkenlik gösteriyor
Genç Çalışanlar Endeksi sıralamaları Avrupa’da değişkenlik gösteriyor
Paylaş

Verileri karşılaştırın

Ülke seçerek keşfetmeye başlayın
  NEET
  oranı
  Yaş grubundaki % (20-24 yaş arası)
  Almanya’yla arasındaki NEET farkı
  Yaş grubundaki %
  NEET oranlarını Almanya seviyesine çekmenin GSYH’ye etkisi
  GSYH'ye oran (%)
   
  Milyar dolar
  Genç işsizliği oranı
  İş gücüne oranı (%)
  (15-24 yaş grubu)
  Endeks sıralaması
  OECD averageavg
  0
  50
  100
  OECD ortalamasına göre Genç Çalışanlar Endeksi sonucu
  Türkiye
  OECD ortalaması
  70
  35
  0
  2006
  47.7
  50
  2011
  51
  54.5
  2015
  58.4
  60.4
  2016
  61.2
  62.9
  * Kaynaklar: Geçmiş veriler OECD. Uzun vadeli GSYH etkisi tahminleri için PwC analizi. Kullanılan en yeni mevcut veriler: NEET oranları (2015), İşsizlik oranları (2016), Şili ve Kore hariç NEET oranları (2013).
  Kaynaklar: Geçmiş veriler OECD. Uzun vadeli GSYH etkisi tahminleri için PwC analizi. Kullanılan en yeni mevcut veriler: NEET oranları (2015), İşsizlik oranları (2016), Şili ve Kore hariç NEET oranları (2013).

  İletişim

  Bilgütay Yaşar

  İnsan Yönetimi ve Organizasyon Danışmanlığı, Şirket Ortağı, PwC Turkey

  Telefon: +90 212 326 6094

  Başar Yıldırım

  Baş Ekonomist, PwC Turkey

  Telefon: +90 212 326 6567

  Bizi takip edin