Staj Süreci Memnuniyet Araştırması

Start adding items to your reading lists:
or
Save this item to:
This item has been saved to your reading list.
PwC Türkiye İnsan Yönetimi ve Organizasyon Danışmanlığı ekibi tarafından Kariyer.net'in işbirliği ve katkılarıyla bu yıl ilki gerçekleştirilen Staj Süreci Memnuniyet Araştırması’nın sonuçları belli oldu
Yeni mezun ve öğrencilerin iş hayatından beklentilerini anlamaya yönelik yapılan araştırmaya, Türkiye’nin 78 şehrinden ve 159 farklı üniversiteden, büyük çoğunluğunu Z kuşağının oluşturduğu toplamda 2386 öğrenci katılım gösterdi.Katılımcıların büyük bir çoğunluğunu İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrenci ve yeni mezunları oluştururken Elektrik – Elektronik Mühendisliği ve Hukuk bölümleri bu sıralamayı takip etmekte.
staj süreci


 

Öğrenciler, staj fırsatlarını çalışma hayatının provası olarak görüyor.

Öğrencilerin ve yeni mezunların %74’ü staj yapmayı mesleki tecrübe kazanma fırsatı elde edebilmek için istiyor. Öte yandan %70’i de çalışma hayatını yakından tanıma fırsatı bulabilmek için staj yapmanın önemli olduğunu düşünüyor.

Kişisel bağlantılar, günümüzde hala staj için en etkili kaynaklardan biri…

Günümüzde teknoloji sayesinde tüm adaylara eşit başvuru fırsatı yaratan İnsan Kaynakları platformları olmasına rağmen öğrencilerin staj başvurularında kişisel bağlantılarını neredeyse bu platformlar kadar kullanması çarpıcı bir sonuç olarak ortaya çıkıyor.

Öte yandan, öğrenci ve yeni mezunların 1/3’ü staj yapmak istedikleri kurumlardaki ilgili kişilere e-posta yoluyla doğrudan ulaşmayı ve kişisel olarak birebir iletişime geçmeyi tercih ediyor. 
 


İletişim

Merve Karaca
İnsan Yönetimi ve Organizasyon Danışmanlığı, Danışman
Telefon: +90 212 326 6572
Eposta

Irmak Aydınol
İnsan Yönetimi ve Organizasyon Danışmanlığı, Müdür
Telefon: +90 212 326 6517
Eposta

Bizi takip edin