Teknoloji sektörü sonuçları

PwC 21. Küresel CEO Araştırması: Teknoloji liderleri iyimserliğini koruyor

İyimserlik sürüyor, tehditler de…

Teknoloji CEO’larının değerlendirmelerindeki iyileşmeye paralel olarak, dünya ekonomisi ve kendi şirketleriyle ilgili beklentileri de artıyor. PwC 21. Küresel CEO Araştırması’na katılan 127 teknoloji liderinin verdiği cevaplardan çıkan en önemli sonuçtur.Temkinliler tarafında ise, teknoloji CEO’larının siber saldırılar ve dijital yeteneklerin varlığıyla ilgili endişeli olduğu sonucuna ulaştık.

Büyümeyle ilgili iyimserlik

Teknoloji liderlerinin neredeyse tamamı (%91) geçtiğimiz yılda olduğu gibi, küresel ekonomik büyümenin 2018 yılında iyiye gitmesini veya aynı kalmasını bekliyorlar. 2017 yılında dünya ekonomisinin gücü düşünüldüğünde, aynı büyüme hızının sürmesi bile oldukça iyi bir haber. Bu iyimserlik CEO’ların şirketlerinin beklentilerine de yansıyor; liderlerin %87’si 2018 yılında, %93’ü ise önümüzdeki üç yıl içinde gelir artışı ile ilgili kendilerinden biraz veya çok emin olduklarını söylüyorlar.

Bu büyümeyi yakalamak için CEO’ların çoğu (%82) organik büyümeye bel bağlıyor; yalnızca yarısı ise ortaklıklar, satın almalar ve maliyet azaltımına odaklanıyor. Katılımcıların yalnızca %11’i işletme satışı veya pazardan çıkış yapmayı planlıyor.

Artan yasal düzenlemeler

Teknoloji şirketleri daha sıkı yasal düzenleme gereksinimiyle karşı karşıya. Hükûmetler özellikle de popüler platformlarının rekabeti azalttığı, gizliliği baltaladığı ve sosyal bağları zayıflattığını söyledikleri en büyük şirketlerle ilgili endişe taşıyor. 2017 yılının sonbaharında gerçekleştirilen araştırmaya katılan teknoloji liderlerinin yalnızca %36’sı aşırı düzenlemelerle ilgili aşırı endişeli olduğunu belirtti. Bu oran, 2018 yılında kesinlikle artacak.

Güçlü sonuçları sayesinde teknoloji firmaları kendi işletmelerini koruyarak bu endişeleri karşılayabilecek kadar iyi konumlandırılmış gözüküyor. Ancak bu mücadelenin çok güçlü etkisi olabilir. Bu sektördeki liderlerden birdenbire olgunlaşmaları ve sundukları hizmetlerin sosyal ve politik etkisiyle ilgili farklı düşünmeleri bekleniyor. Yeni kurulan şirketler her zaman dışa bakış açılarına dikkat etmeyen agresif, rekabetçi bir kültürle büyümüşlerdir. Ancak artık şirketlerin yasal düzenleme organlarına ve diğer paydaşlara karşı değil, onlarla birlikte çalışan ve ortaya çıkmadan önce problemleri tespit eden daha iş birlikçi bir yaklaşıma ihtiyaçları var.

İletişim

Kadir Baş

Telekomünikasyon, Medya, Teknoloji Sektörü Lideri, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 326 6526

Bizi takip edin: