BOBİ FRS

Büyük ve Orta Boy İşletmeler için Finansal Raporlama Standardı

Kısaca BOBİ FRS

 • İşletmelerin gerçeğe uygun, ihtiyaca uygun ve karşılaştırılabilir bilgi sunması amacıyla oluşturulmuş finansal raporlama standartlarıdır.

 • 27 Bölümden ve finansal tablo formatlarından oluşmaktadır.

 • Dipnotlar için ayrı bir bölüm oluşturulmuştur. (Bölüm 26)

 • AB düzenlemeleri ve Uluslararası muhasebe ve finansal raporlama ile uyumlu muhasebe standartları oluşturulması hedeflenmiştir.

 • Orta büyüklükteki işletmeler için genel olarak maliyet esaslı finansal raporlama öngörülmüş, büyük işletmelere yönelik ilave yükümlülükler getirilmiştir.

BOBİ FRS nedir ve hangi şirketler uygulayacak?

Kamu Gözetimi Kurumu (KGK) tarafından bağımsız denetime tabi olup TFRS (Türkiye Finansal Raporlama Standartları) uygulamayan işletmelerin münferit ve konsolide finansal tabloların hazırlanmasında uygulanması zorunlu finansal raporlama standartlarıdır.

29 Temmuz 2017 tarihli ve 30138 Sayılı Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanan BOBİ FRS, 1 Ocak 2018 tarihi ve sonrasında başlayan hesap dönemlerinde uygulanmak üzere yürürlüğe girmiştir.

BOBİ FRS Nedir?

PwC Türkiye Finansal Raporlama ve Muhasebe Danışmanlığı Direktörü Aslı Gedik BOBİ FRS hakkında sıkça sorulan soruları cevapladı.

View transcript
loading-player

Playback of this video is not currently available

Paylaş

BOBİ’nin hikayesi

 • Mayıs 2013

  TMS/ TFRS

 • Ağustos 2014

  KAYİK’ler için TFRS, diğer işletmlere isteğe bağlı TFRS veya MSUGT

 • 30 Aralık 2014

  MSUGT'a ilave hususlar

 • 29 Temmuz 2017

  BOBİ FRS


BOBİ FRS’lerde Amaçlanan

BOBİ FRS nedir ve hangi şirketler uygulayacak?

{{filterContent.facetedTitle}}

{{contentList.dataService.numberHits}} {{contentList.dataService.numberHits == 1 ? 'result' : 'Sonuç(lar)'}}
{{contentList.loadingText}}

Aşağıda yer alan "Gönder" butonunu tıklayarak, PwC Türkiye Kişisel Verilerin Korunması ve Veri Gizlilik Bildirimini incelediğimi ve PwC Türkiye ile paylaştığım tüm kişisel verilerimin doğru, güncel ve tam olduğunu beyan ve taahhüt ediyor ve işbu formdaki kişisel verilerimin PwC Türkiye tarafından işlenmesine ve aktarılmasına rıza gösteriyorum. Fikrinizi değiştirir ve bizden bilgi almak isterseniz, Bize Ulaşın sayfamızdan e-posta yollayabilirsiniz.

İletişim

Aslı Gedik

Aslı Gedik

BOBİ FRS Lideri, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 326 6240

Gizle