Enerji, Altyapı Hizmetleri & Madencilik

  Sayfayı şu dilde göster: English

  Türkiye’de Enerji, Altyapı ve Madencilik Sektörü

  Küresel gelişim ve değişim var olan sınırlı enerji ve su kaynakları üzerinde daha önce hiç olmadığı kadar yoğun bir baskı oluşturmuş durumdadır. Şirketler, hükümetler ve tüketiciler tedarik güvenliği, çevresel etkiler ve borç ödeme gibi sorunlarla ilgilenirken, Enerji, Altyapı Hizmetleri ve Madencilik sektörü ilgi çekmeye başlamıştır.

  Sektör büyük bir değişim yolculuğu içerisindedir. Mevcut teknolojilerin ötesinde daha geniş teknoloji çeşitliliğinin bulunduğu ve sektörün şeklinin tamamen değiştiği bir dünya beklentisi içine girilmiştir. Şirketler, kaynaklarını ve son kullanıcı pazarlarını güvence altına almak için çeşitli ülkeler ve bölgelerdeki değer zincirlerini hem üst hem alt segmentlerde genişletme fırsatı aramaktadırlar.

  Stratejik yeri ve süregelen liberalleşme süreçleri ile Türkiye uluslararası oyuncular için çok önemli bir enerji pazarıdır.

  PwC Türkiye enerji, altyapı hizmetleri ve madencilik şirketlerinin öncelikleri değerlendirmelerine, riskleri belirlemelerine ve paydaşlarının güvenini kazanmalarına yardım edebilir.  Enerji, altyapı hizmetleri ve madencilik konusundaki uygulamalarımız sektörün her biriminden, her ölçekten şirkete profesyonel hizmetler sunmayı hedefler. Şirketlerin iş hayatı ile ilgili sorunlarını değerlendirmelerine yardımcı olmak için sektöre özgü denetim, vergi, mali hizmetler, performans gelişimi, insan kaynakları ve kriz yönetimi hizmetleri vermekteyiz.

  Enerji: Türkiye’de Petrol ve Gaz Piyasası

  Son on yılda Türkiye, Avrasya ve Orta Asya’daki fosil yakıt üreticileri ile Avrupa pazarları arasında bir enerji köprüsü olarak görülmektedir. On yıldan fazla bir süredir, Türkiye bu önemli gaz tüketicisi ve gaz üreticisi bölgeler arasında kendisini köprü olarak konumlandırarak avantajlı coğrafyasından faydalanmayı amaçlamıştır. Bu amaçla, Türk devleti ve Türkiye Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı, Mavi Akım (Blue Stream) Doğalgaz Boru Hattı ve Türkiye-Yunanistan Doğalgaz Hattı gibi Türkiye topraklarından geçen birçok petrol ve doğalgaz boru hattı projelerini desteklemiştir. Önemli bir enerji merkezi olma çabaları, yeni boru hattı projeleri (Nabucco ve Samsun-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattını içeren Dördüncü Koridor doğalgaz boru hatları) ile hayata geçirilmiştir.

  Altyapı Hizmetleri: Türkiye’de Elektrik ve Gaz Piyasası

  Son on yılda, Türkiye altyapı hizmetleri piyasası, birleşme ve satın almaları uluslararası yatırımcıların gündeminde tutan özelleştirmeler ile ani ve köklü değişimler içerisindedir. Ayrıca, elektrik üretimindeki yatırım ihtiyacı, ülke boyunca kurulan doğalgaz boru hatları ve ilgili altyapının iyileştirilmesi ile birlikte başka bir önemli noktadır.

  Türkiye 2008 ve 2009 yıllarında, ekonomik krize rağmen birçok bölgesel elektrik dağıtım ağını özelleştirmiştir. 2010'a baktığımızda da devletin Türkiye’nin elektrik dağıtım ve üretimi ile gaz dağıtım varlıklarını özelleştirmeye devam etmeyi planladığını görüyoruz.

  Günümüzde enerji tedarikini sağlamak Türk altyapı sektörü için ana zorluktur. Geçmiş yıllarda Türkiye’deki enerji talebindeki artışı son yıllarda dünyadaki en yüksek artışlar arasındadır; ancak küresel mali kriz ve ekonomik gerileme tüketim hızını yavaşlatmış ve önemli enerji kesintilerini önlemiştir. Ülkenin hızlı elektrik talebindeki son yıllardaki artış devletin öngörülen enerji altyapı projelerini planlamasını ve yabancı şirketlerin gelecekteki enerji kesintilerini önlemek için yeni üretim olanaklarına yatırım yapmalarını teşvik etmesini gerektirmiştir.

  Elektrik Piyasası Kanunu, Elektrik Piyasası Kanunu, Doğal Gaz Piyasası Kanunu ve Yenilenebilir Enerji Kanunu’nda yapılması beklenen değişiklikler, mevcut ve potansiyel yatırımcılara daha tahmin edilebilir yatırım ortamı ve daha rekabetçi teşvik planları sunacaktır. Tadil edilen kanunların ana amacı Türkiye’nin eş düzeydeki ülkeler arasındaki pozisyonunu geliştirmektir.

  PwC Türkiye size nasıl yardımcı olabilir?

  PwC, enerji alanındaki üst düzey tecrübesi ile denetim, vergi ve danışmanlık hizmetlerinde dünyada lider konumdadır PwC Türkiye, yerel enerji sektöründeki tecrübesini PwC’nin global ağında birikmiş olan sınırsız bilgi ve tecrübe örnekleriyle birleştirerek, firmaların ihtiyaçlarına en uygun cevapları üreten çok yönlü bir danışmanlık hizmeti vermektedir.

  Küresel ağımızın sizin için ifade ettikleri

  Global ağımız, sektördeki geniş tecrübemiz ve dünyadaki her enerji pazarında müşterilerimize kaliteli hizmet sunma hedefimiz sayesinde enerji, altyapı hizmetleri ve madencilik şirketlerine yüksek düzeyde değer katar.

  3,100’den fazla tam zamanlı çalışan uzmanı ile PwC Küresel Enerji, Altyapı ve Maden bölümü sektörde türünün en büyük grubudur. Dünyadaki küresel enerji şirketlerine hizmet veren 400’den fazla ortağımız bulunmaktadır. Halihazırda, Fortune Küresel 500 enerji şirketinin %25'ini denetlemekteyiz ve tüm dünyadaki her bir önemli enerji merkezinde ekiplerimiz bulunmaktadır.

  Enerji, altyapı hizmetleri ve madencilik sektöründeki faaliyetlerimiz, sunduğumuz hizmetlerle sınırlı değildir. Müşterilerimizle iletişimimizi, kanaat önderliği ve sponsorluk faaliyetleri vasıtasıyla sürdürürüz. PwC, Dünya Enerji Konseyi’nin sponsorlarındandır. Ayrıca 2010’da Kanada Montreal’da düzenlenecek Dünya Enerji Kongresi ile Katar Doha’da 2011’de düzenlenecek Dünya Petrol Kongresi’nde de katılımcı olarak yer alacaktır.

  Enerji, altyapı hizmetleri ve madencilik biriminiz, her yıl CERAWEEK’de Küresel Petrol Zirvesi’nde sponsorluk yapan tek “Big Four” firmasıdır kuruluşudur. Cambridge Energy Research Associates (Cambride Enerji Araştırma Ortakları) tanınmış ve saygın bir enerji danışmanlık firması olup bu organizasyon da sektörde en geniş katılımlı organizasyonlardan biridir.

  İletişim
  Murat Çolakoğlu
  Enerji, Altyapı ve Doğal Kaynaklar Sektörü Lideri
  Telefon: +90 212 326 6086
  Eposta
  Ediz Günsel
  Denetim Hizmetleri Şirket Ortağı
  Telefon: +90 212 326 6040
  Eposta
  Engin Alioğlu
  Danışmanlık Hizmetleri Şirket Ortağı
  Telefon: +90 212 376 5304
  Eposta