Otomotiv

Otomotiv sektörü, tarihinin en büyük değişim ve dönüşüm dönemini yaşıyor. PwC Türkiye olarak, bu değişimin yönetiminde ana sanayii, yan sanayii, distribütör şirketler, bayiler ve sektör dernekleri başta olmak üzere sektörün oyuncularının yanındayız.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Otomotiv sektörü, benzeri görülmemiş bir değişimin ortasında. Elektirikli ve otonom araçların sürekli gelişimi ve endüstrilerin birleşmesi, dönüştürülmüş tedarik zincirleri ve hızla değişen müşteri tercihleri ​​ile bu değişimin ana noktaları. Bu değişimler, şirketlerin günümüzün gelişen ortamında aynı anda gezinmesini ve mobilitenin geleceğini planlamasını gerektiriyor.

PwC’da sahip olduğumuz teknik beceriler, sektör deneyimi ve dünya genelinde yerel piyasalar hakkındaki bilgimizle, işletmenizin her alanında ve her pazarda geleceğe hazır olmanıza yardımcı oluyoruz. Dünya genelinde kritik risk, vergi, denetim ve güvence sorunlarını ve danışmanlık alanındaki ihtiyaçlarınızı ele almak için size değerli bilgiler sunuyoruz.

PwC Türkiye olarak danışman kadromuz ile sektörün yaşadığı dönüşüme uyum sağlayacak stratejilerin belirlenmesi, rekabet avantajı yaratacak bu stratejilerin uygulanması için danışmanlık hizmeti veriyoruz. Otomotiv sektörü uygulamalarında uzmanlaşmış denetim ve vergi bölümü ekiplerimiz ile işlemlerinizin mevzuata uyumluluğun sağlanması konusunda şirketinize destek olabiliriz.

Otomotiv sektörünü değiştiren beş trend

Elektrikli araçlar

Emisyonsuz döneme geçiş, otomotiv sektöründe en başta gelen global trendlerden biri. Araçların emisyon seviyelerini düşürerek zararlı gaz salınımını azaltmaçalışmaları yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışan araçları üretme fikrinin yaygınlaşmasına neden olacak.

Otonom araçlar

Birkaç yıl öncesine kadar hayal bile edemediğimiz pek çok uygulamayı günümüzde bireysel olarak aktif bir şekilde kullanıyoruz. Yapay zeka, makina öğrenimi, robotbilim ve derin öğrenmenin etkisiyle yaşanılan teknolojik gelişim, bir zamanlar pek çok kişiye hayal ürünü gibi gelen sürücüsüz araçların hızlı bir şekilde yaygınlaşmasına neden olacak.

Paylaşım ekonomisi


Herhangi bir şeye sahip olmadan ihtiyaç süresinde kullanıldığı kadarıyla ödeme yapmak pek çok alanda giderek yaygınlaşan bir kullanım yöntemi. Paylaşım ekonomisinin ve otonom araçların yaygınlaşması, kullanıcıların gelecekte daha ucuz, güvenli, kolay ve konforlu seyahat etmelerini sağlayacak.

Bağlantılı araçlar

Otonom araç teknolojisinin gelişmesiyle birlikte, ağ bağlantısı aracılığıyla araçlar birbirleriyle, trafik etmenleriyle vedış dünyayla sürekli etkileşim halinde olacak. Bağlantılı araç konsepti, kullanıcılarına zaman kazandıracak; güvenli ve konforlu bir ulaşım seçeneği olacak.

Sürekli güncellenen araçlar

Otonom araçların yaygınlaşması ve tüketici alışkanlıklarının değişmesi otomotiv sektöründe yenilikçi faaliyetlerin artmasına neden olacak.

Türkiye otomotiv sektörünün güncel konuları

  • Teknolojik dönüşüme yanıt verebilme
  • Operasyonel verimlilik/İK reorganizasyonu
  • Yurtdışı yapılanma
  • Finansman erişim
  • Teşviklerden maksimum düzeyde yararlanma
  • Vergiye uyum


{{filterContent.facetedTitle}}

{{contentList.dataService.numberHits}} {{contentList.dataService.numberHits == 1 ? 'result' : 'Sonuç(lar)'}}
{{contentList.loadingText}}

İletişim Formu

PwC çözümleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bize ulaşın

İletişim

Ulaş Ceylanlı

Ulaş Ceylanlı

Endüstriyel Üretim ve Otomotiv Sektörü Lideri, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 326 6248

Beste Ortaç

Beste Ortaç

Denetim Hizmetleri Şirket Ortağı, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 326 6348

Tolga Baloğlu

Tolga Baloğlu

Danışmanlık Hizmetleri Şirket Ortağı, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 376 5365

Bizi takip edin