Amacımızı ve değerlerimizi yaşamak

PwC İş Etiği Kuralları

En seçkin profesyonel hizmet sağlayan PwC'nin profesyonel danışmanları olarak, müşterilerimizin karmaşık iş dünyası problemlerini çözmelerine yardımcı olurken; onlar için değer yaratma, risk yönetimi ve performanslarını artırma konularındaki becerilerini geliştirmeyi hedefliyoruz. Bağımsız denetçiler olarak dünya sermaye piyasalarında önemli bir rol oynuyoruz. Hizmetlerimizin iş süreçlerinde şeffaflık, güven ve tutarlılık kavramlarının gelişmesine yardımcı olarak değer katması gurur kaynağımız. Başarılı olmak için hem bireysel hem de mesleki olarak, ilerlemeli ve gelişmeliyiz. Bunun için de iş yapış şeklimizde, birbirimize karşı ilişkilerimizde, toplumumuzda ve bilgiyi kullanma şeklimizde her zaman güven oluşturmak için çalışıyoruz.

Etik Değerler Merkezi Derneği (EDMER) tarafından etik değerlere önem veren şirketlerin ödüllendirildiği şirketler arasında bir kez daha yer almaktan büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz.

ETİKA 2022 PwC Türkiye

PwC Türkiye bu yıl on birinci kez üst üste
“ETİKA 2022 Türkiye’nin En Etik Şirketleri”
ödülüne layık görüldü

Dünya çapında bilinen birçok şirketle çalışan PwC, profesyonel hizmetlerde küresel bir lider olarak tanınıyor. Karşılaştığımız fırsatlar ve zorluklar arttıkça ve daha karmaşık hale geldikçe biz de bunlara uyum sağlıyoruz. Şirket olarak gelişirken, hem bireysel hem de birlikte yaptığımız her şeyin temelinde, PwC ağının vazgeçilmezi olan PwC Amaç ve değerlerine bağlılık yer almalı.

151’den fazla ülkede 364.000’den fazla çalışanımızla müşterilerimiz, sermaye piyasaları, ekiplerimiz, toplumumuz ve paydaşlarımız için gerçekten bir fark yaratacak şekilde davranmamız gerekiyor.

Müşterilerimizin, toplumumuzun ve çalışanlarımızın PwC’ye duyduğu güven ve yüksek standartlara sahip etik davranışımız, yaptığımız her şeyin temelidir. İşimizi yaparken her gün aldığımız kararlara yönelik bir referans sistemimizin olması oldukça önemli. Nerede olursak olalım, ne yaparsak yapalım İş Etiği Kurallarımız bize rehberlik edecektir. Bu bizim iş yapış şeklimizdir.

İş Etiği Kurallarımız, farklı ülkelerde çalışsak bile, mesleki standartlar, kanunlar, yönetmeliklerle birlikte kendi politikalarımız, değerlerimiz ve standartlarımız çerçevesinde iş yapmanın önemini vurguluyor.

PwC olarak tüm başarılarımız, amacımızı ve değerlerimizi bireysel olarak yaptığımız her şeyin merkezine koymamıza bağlı.

Her zaman olduğu gibi şimdi de değerlerimiz "etik davran" temeli üzerinde yükseliyor... 

Bob Moritz

Bob Moritz

PwC Küresel Başkanı
Laurie Lendsley

Laurie Endsley

Küresel İş Etiği ve Uyum Lideri

PwC’nin Amacı ve ortak temel değerlere dayanan İş Etiği Kuralları, bizden beklenen davranışlar ve doğru olanı yapmak konusunda ortak bir çerçeve ortaya koyuyor. İş Etiğini bilmek, anlamak ve uygulamak PwC çalışanları olarak kim olduğumuzun ve temsil ettiklerimizin temelini oluşturuyor. İster PwC’liler ile ister başkaları ile çalışırken, etik sorumluluklarımız bakımından duyarlı olma konusunda birbirimizi destekliyoruz ve birbirimize güveniyoruz.

İş Etiği Kurallarımız, dünyadaki önemli değişimleri, işimizin doğasını ve iş yapış şeklimizi ve aynı zamanda güvenilir profesyoneller olarak tüm bu değişimler karşısında etik olarak nasıl hareket edeceğimizi anlamaya yönelik ihtiyacımızı yansıtıyor. İş Etiği Kurallarımız sadece kuralların yazılı olduğu bir kitapçıktan çok bir çerçeve olarak hazırlanmış ve profesyoneller olarak davranışlarımıza rehberlik etmesi için kullandığımız araçlardan sadece biri. Büyük olasılıkla karşılaşacağınız her duruma cevap vermemekle birlikte, bu kurallar daha çok değerlerimizi, günlük davranışlarımıza ve etik karar verme süreçleri ile bütünleştirmeyi amaçlıyor.

Hepimiz bu çabanın önemli bir parçasıyız. Kurallarda belirtilen davranışların hayata geçirilmesi ve desteklenmesi hepimizin görevi. Ancak bunu tek başımıza yapmayacağız, hep birlikte hareket edeceğiz. Birbirimize destek vereceğiz. Tüm bu profesyonel davranış ve standartları anlamak, devamlı olarak uygulamak ve bunlara bağlı kalmak için birbirimize ihtiyacımız var. Her seviyede iş birliği yapıp doğru olanı yapma becerisi geliştirmek için birbirimize yardım edeceğiz.

Kurallarımızla uyuşmayan bir durumla karşılaştığımızda sessiz kalmayız. Endişeleri dile getirmek için gösterilen cesarete değer veriyoruz. Unutmayın ki suiistimal iddialarına yönelik araştırmaları gizlilikle ve büyük bir hassasiyetle yönetiyoruz; misillemeye asla müsamaha göstermeyiz. Tereddütte veya ikilemde kaldığımızda yardım isteriz. Bize yardım edecek yerel ve küresel birim ve kaynakların olduğunu biliriz.

PwC’nin güçlü etik kültürünü korumak ve geliştirmek adına hepinizle çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum.

Teşekkürler.

PwC’nin İş Ortağı ve Tedarikçiler için Küresel İş Etiği Kuralları


PwC, dünyanın birçok büyük şirketiyle çalışıyor ve profesyonel hizmetlerde küresel bir lider olarak tanınıyor. PwC faaliyetlerini, etik ve profesyonel standartlar, kanunlar, düzenlemeler, iç politikalar ve temel değerlerimiz çerçevesinde sürdürüyor.  PwC, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin tarafıdır ve sözleşmenin 10 ilkesine de bağlıdır.

PwC olarak, İş Ortağı ve Tedarikçilerimizin  ve onların çalışanlarının kendi çalışanlarımıza gösterdiğimiz seviyede dürüstlük ve iş etiği göstermelerini bekliyoruz.   Bu standartlar İş Ortağı ve Tedarikçiler için  Küresel İş Etiği Kurallarımızda açıklanmıştır.

Bu kuralları bilmek, anlamak ve bu kurallara göre davranmak PwC ile olan iş ilişkiniz için temel gerekliliktir.  PwC, İş Ortağı ve Tedarikçilerinkendi etik sorumluluklarına önem vermelerini ve İş Etiği Kurallarında belirtilen davranışları PwC ile olan iş ilişkilerine yansıtmalarını bekliyor.

Hiçbir iş etiği kuralının İş Ortağı ve Tedarikçilerin  içinde bulunabileceği tüm durumları kapsayamayacağını kabul ediyoruz.  Bu nedenle bu İş Etiği Kuralları, İş Ortağı ve Tedarikçilerin uygun iş yapış şekli ve sağduyulu davranmaya yönelik hesap verebilirlik ve sorumluluğunun yerine geçmez.

PwC ile İş Ortağı veya Tedarikçi ilişkinizin olması ve İş Etiği Kuralları ile uyumlu olmayan bir durumla karşılaşmanız halinde, PwC ile olan iş ilişkinizden sorumlu olan kişiden görüş almanızı ya da PwC Küresel Etik ve Uyum yardım hattını kullanmanızı öneriyoruz.    

Endişelerin dile getirilmesi için gerekli olan cesarete önem veriyoruz ve İş Ortağı veya Tedarikçilerimizin bildirdiği endişeleri inceliyor ve araştırıyoruz.   

Yolunda gitmeyen bir şeyler mi var? İkilemde mi kaldınız? Sessiz kalmayın. Yapılacak en doğru şey sesinizi yükseltmek.  

Laurie Endsley

Küresel İş Etiği ve Uyum Lideri