Amacımızı ve değerlerimizi yaşamak

PwC İş Etiği Kuralları

En seçkin profesyonel hizmet sağlayan PwC'nin profesyonel danışmanları olarak, müşterilerimizin karmaşık iş dünyası problemlerini çözmelerine yardımcı olurken; onlar için değer yaratma, risk yönetimi ve performanslarını artırma konularındaki becerilerini geliştirmeyi hedefliyoruz. Bağımsız denetçiler olarak dünya sermaye piyasalarında önemli bir rol oynuyoruz. Hizmetlerimizin iş süreçlerinde şeffaflık, güven ve tutarlılık kavramlarının gelişmesine yardımcı olarak değer katması gurur kaynağımız. Başarılı olmak için hem bireysel hem de mesleki olarak, ilerlemeli ve gelişmeliyiz. Bunun için de, iş yapış şeklimizde, birbirimize karşı ilişkilerimizde, toplumumuzda ve bilgiyi kullanma şeklimizde her zaman güven oluşturmak için çalışıyoruz.
ETİKA 2018 PwC Türkiye

PwC Türkiye bu yıl yedinci kez üst üste
“ETİKA 2018 Türkiye’nin En Etik Şirketleri”
ödülüne layık görüldü

Dünya çapında bilinen birçok şirketle çalışan PwC, profesyonel hizmetlerde küresel bir lider olarak tanınıyor. Karşılaştığımız fırsatlar ve zorluklar arttıkça ve daha karmaşık hale geldikçe biz de bunlara uyum sağlıyoruz. Şirket olarak gelişirken, hem bireysel hem de birlikte yaptığımız her şeyin temelinde, PwC ağının vazgeçilmezi olan PwC Amaç ve değerlerine bağlılık yer almalı.
150’den fazla ülkede 200.000’den fazla çalışanımızla müşterilerimiz, sermaye piyasaları, ekiplerimiz, toplumumuz ve paydaşlarımız için gerçekten bir fark yaratacak şekilde davranmamız gerekiyor.
Müşterilerimizin, toplumumuzun ve çalışanlarımızın PwC’ye duyduğu güven ve yüksek standartlara sahip etik davranışımız, yaptığımız her şeyin temelidir. İşimizi yaparken her gün aldığımız kararlara yönelik bir referans sistemimizin olması oldukça önemli. Nerede olursak olalım, ne yaparsak yapalım İş Etiği Kurallarımız bize rehberlik edecektir. Bu bizim iş yapış şeklimizdir.
İş Etiği Kurallarımız, farklı ülkelerde çalışsak bile, mesleki standartlar, kanunlar, yönetmeliklerle birlikte kendi politikalarımız, değerlerimiz ve standartlarımız çerçevesinde iş yapmanın önemini vurguluyor.
PwC olarak tüm başarılarımız, amacımızı ve değerlerimizi bireysel olarak yaptığımız her şeyin merkezine koymamıza bağlı.
Her zaman olduğu gibi şimdi de değerlerimiz "etik davran" temeli üzerinde yükseliyor... 

Bob Moritz

PwC Küresel Başkanı

Laurie Lendsley

PwC Küresel Etik Lideri

PwC’nin Amacı ve ortak temel değerlere dayanan İş Etiği Kuralları, bizden beklenen davranışlar ve doğru olanı yapmak konusunda ortak bir çerçeve ortaya koyuyor. İş Etiğini bilmek, anlamak ve uygulamak PwC çalışanları olarak kim olduğumuzun ve temsil ettiklerimizin temelini oluşturuyor. İster PwC’liler ile ister başkaları ile çalışırken, etik sorumluluklarımız bakımından duyarlı olma konusunda birbirimizi destekliyoruz ve birbirimize güveniyoruz.
İş Etiği Kurallarımız, dünyadaki önemli değişimleri, işimizin doğasını ve iş yapış şeklimizi ve aynı zamanda güvenilir profesyoneller olarak tüm bu değişimler karşısında etik olarak nasıl hareket edeceğimizi anlamaya yönelik ihtiyacımızı yansıtıyor. İş Etiği Kurallarımız sadece kuralların yazılı olduğu bir kitapçıktan çok bir çerçeve olarak hazırlanmış ve profesyoneller olarak davranışlarımıza rehberlik etmesi için kullandığımız araçlardan sadece biri. Büyük olasılıkla karşılaşacağınız her duruma cevap vermemekle birlikte, bu kurallar daha çok değerlerimizi, günlük davranışlarımıza ve etik karar verme süreçleri ile bütünleştirmeyi amaçlıyor.
Hepimiz bu çabanın önemli bir parçasıyız. Kurallarda belirtilen davranışların hayata geçirilmesi ve desteklenmesi hepimizin görevi. Ancak bunu tek başımıza yapmayacağız, hep birlikte hareket edeceğiz. Birbirimize destek vereceğiz. Tüm bu profesyonel davranış ve standartları anlamak, devamlı olarak uygulamak ve bunlara bağlı kalmak için birbirimize ihtiyacımız var. Her seviyede iş birliği yapıp doğru olanı yapma becerisi geliştirmek için birbirimize yardım edeceğiz.
Kurallarımızla uyuşmayan bir durumla karşılaştığımızda sessiz kalmayız. Endişeleri dile getirmek için gösterilen cesarete değer veriyoruz. Unutmayın ki suiistimal iddialarına yönelik araştırmaları gizlilikle ve büyük bir hassasiyetle yönetiyoruz; misillemeye asla müsamaha göstermeyiz. Tereddütte veya ikilemde kaldığımızda yardım isteriz. Bize yardım edecek yerel ve küresel birim ve kaynakların olduğunu biliriz.
PwC’nin güçlü etik kültürünü korumak ve geliştirmek adına hepinizle çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum.
Teşekkürler.