Skip to content Skip to footer
Ara

Sonuçlar yükleniyor

Finansman bonoları ve bir yıldan kısa vadeli kira sertifikalarında stopaj oranı %15 olarak belirlendi

Bankacılık ve Sermaye Piyasaları Bülteni 2020/4


Özet

24 Mayıs 2020 tarihli ve 31136 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2569 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununun geçici 67’inci maddesi kapsamında, Finansman bonoları ve bir yıldan kısa vadeli kira sertifikalarından elde edilen kazançlar için uygulanan gelir vergisi stopaj oranı bireysel yatırımcılar için %15 olarak yeniden belirlendi.

 

Gelir Vergisi Kanunu’nun geçici 67’inci maddesi kapsamında bankalar ve aracı kurumlar aracılığıyla, finansman bonoları ve bir yıldan kısa vadeli kira sertifikalarından elde edilen kazançlar için stopaj oranı %10 olarak uygulana gelmekteydi. Yeni Karar ile söz konusu stopaj oranı bireysel yatırımcılar için %15 oldu.

Bu değişiklik öncesinde bireysel yatırımcılar nezdinde finansman bonosu gelirleri %10 oranında stopaja tabi iken, 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli mevduat faizi stopaj oranı %15, 6 aydan 1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli mevduat faizi stopaj oranı ise %12 idi. Söz konusu değişiklik ile son dönemde alternatif bir finansman yöntemi olarak mevduata nazaran öne çıkmış olan finansman bonosu ihracı dolayısıyla oluşan vergi kaybının telafi edilmesinin amaçlandığı anlaşılmaktadır.

Kararın yürürlük tarihi, yayım tarihi olan 24 Mayıs 2020’dir. Yeni oran ancak bu tarih ve sonrasındaki işlemler için uygulanacaktır.

İlgili Cumhurbaşkanlığı Kararı metnine ulaşmak için tıklayınız

İletişim

Umurcan Gago

Umurcan Gago

Vergi Hizmetleri Şirket Ortağı, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 326 6098

Recep Bıyık

Recep Bıyık

Mevzuat Eğitim ve Araştırma Başkanı, PwC Türkiye

Bizi takip edin