Emeklilik Hesaplama

Ne Zaman Emekli Olurum?

4A Statüsünde Sigortalı Olan Kişiler

Hizmet sözleşmesi kapsamında bir veya birden fazla işverenin yanında çalışan herkes, 5510 sayılı kanunun 4. maddesinin 1.fıkrasının A bendi kapsamında 4A statüsünde  (SSK Kapsamında) sigortalı sayılmaktadır.

4B Statüsünde Sigortalı Olan Kişiler

İlgili kanuna göre, mahalle ve köy muhtarları ile herhangi bir iş sözleşmesi kapsamında olmayan, kendi adına çalışan, kendi bürosu olan avukat, doktor gibi kazançları nedeniyle gelir vergisi mükellefi olanlar, çiftçiler ve şirket ortakları 4B statüsünde sigortalı olan kişilerdir. 4B statüsünün eski adı Bağkur olarak bilinmektedir.

4C Statüsünde Sigortalı Olan Kişiler

Açıktan vekil atanan kişiler, kamu idarelerinde 4A’lı olmayan kişiler, bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olduğunda Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının görüşlerine dayanılarak Bakanlar Kurulunca karar verilen görevlerde ve belirtilen ücret ve adet sınırları içinde sözleşme ile çalıştırılan ve işçi sayılmayanlar 4C statüsünde sigortalı olan kişilerdir.

Emeklilik Yaşı Neye Göre Belirlenir?

Emeklilik yaşları her ülkede farklılık göstermektedir. Bu durum ise çalışma koşulları, hayat şartları ve diğer standartlar açısından değerlendirmeler sonucu ortaya çıkmaktadır. Ülkelerin çoğunda kadınlar erkeklerden daha önce emekli olmaktadırlar. Ülkemizde 8 Eylül 1999 yılına kadar kadınlar, 38 yaşında emekli aylığı almaya hak kazanabiliyordu. Erkekler ise 43 yaşında bu hakkı elde ediyordu. Değişen şartlar emeklilik yaşında ve prim gün sayısında artışa neden oldu ve emeklilik yaşının kademeli olarak yükseltilmesi kararlaştırıldı. Kademeli olarak yükseltilecek olan emeklilik yaşı 1 Ocak 2048 tarihinden itibaren 65 yaş olarak sabitlenecek.

Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır?
Bizi takip edin