Skip to content Skip to footer
Ara

Sonuçlar yükleniyor

PwC Küresel Yapay Zekâ Çalışması: Ödülün büyüklüğünü belirleme

Yapay Zekâ Devriminden Yararlanma

Yapay zekânın şirketiniz için gerçek değeri nedir ve bundan nasıl yararlanabilirsiniz?

İş dünyasının liderleri soruyor: Yapay zekânın şirketim üzerindeki etkisi ne olacak ve yapay zeka devrimi iş modelimiz için bir tehdit oluşturuyor mu?

Yapay zekânın ortaya çıkardığı fırsatlardan yararlanmak isteyen liderler soruyor: Yatırımlarımızı nereye yönlendirmeliyiz ve daha iyi performans göstermek için ne gibi becerilere ihtiyacımız var?

Yapay zekâyı müşterilerin ve tüm paydaşların güvenini koruyacak ve şeffaf bir şekilde nasıl inşa etmemiz gerektiğini tüm bu sorularla birlikte düşünmeliyiz. Bu sorular, şirketlerin yapay zekâ yatırımlarına ve gelişimlerine yönelik olarak net ve sağlam iş vakaları oluşturmalarını sağlayacak raporlarda ele alacağımız stratejik sorulardır. Otomasyonun etkisi ile ilgili birçok araştırma bulunmakla birlikte bu araştırmalar, hikayenin sadece bir kısmını oluşturuyor.

Bu rapor için hazırlanan analiz, bölgesel ekonomiler ve dünya çapında sekiz ticari sektör dahil yapay zekânın 2030 yılına kadar ortaya çıkaracağı ekonomik potansiyeli belirliyor. Yapay Zekâ Etki Endeksimiz aracılığıyla, kişiselleştirme, kalite ve işlevsellik alanlarındaki iyileşmelerin 300 yapay zekâ kullanımı vakasında değeri, seçimleri ve talebi nasıl geliştirebileceği ve dönüşüm ve değişimin ne kadar hızlı bir şekilde kök salabileceği üzerinde durduk. Araştırmanın diğer kilit unsurları, ayrıntılı sektör analizlerini içeriyor.

Yapay zekânın sektör bazında etkisi

Kişiselleştirme
Mevcut veriler
Fayda
Adaptasyon süresi %
Kısa vade
(0-3 yıl)
Orta vade
(3-7 yıl)
Uzun vade
(7+ yıl)
Zaman tasarrufu
Yapay Zekânın Tüketime Potansiyel Etkisi

Gelecek: Yapay zekâdan daha fazla yararlanmak için dört adım

Yapay zekânın şirketiniz için ne anlama geldiğini belirleyin

Stratejik değerlendirme, teknolojik gelişmelerin ve sektörünüzde rekabet baskısının ne kadar çabuk ortaya çıkacağını ve sizin buna nasıl cevap vereceğinizi belirlemekle başlar. Ardından, otomasyon ve diğer yapay zekâ tekniklerinin çözüm getirebileceği operasyonel zorlukları, mevcut yapay zekâ teknolojisinin ortaya çıkardığı fırsatları ve gelecekte sizi nelerin beklediğini belirleyebilirsiniz.

Cevabınızı önceliklendirin

Stratejik cevabınızı belirleyecek kilit sorular, farklı yapay zekâ seçeneklerinin iş hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardım edeceğini ve değişim için ne kadar istekli ve hazır olduğunuzu belirler. Erken geçiş yapan mı, hızlı takip eden mi yoksa takip eden mi olmak istiyorsunuz? Yapay zekâ için stratejik hedefiniz şirketinizi dönüştürmeye mi yoksa sektörünüzü değiştirmeye mi yönelik?

Doğru yetenek, kültür ve teknolojiye sahip olduğunuzdan emin olun

Yapay zekâ yatırımı şu anda masraflı gözükse de bu konuda uzman PwC çalışanları, yazılımın daha ticari hale gelmesiyle maliyetlerin gelecek on yılda düşmesini bekliyor. Sonuç olarak, basit faaliyetler için ücretsiz (veya ‘freemium’) model, şirketin farklılaşmasını sağlayacak faaliyetler içinse premium model uygulanacak. Uygulamada kullanılacak teknoloji gittikçe ticari hale gelse de veri kaynağı ve bunun nasıl kullanılacağı temel varlıklar olacak.

Uygun yönetişim ve kontrol

Güven ve şeffaflık kritik öneme sahip. Sürücüsüz araçlar ile ilgili olarak örneğin, Yapay zekâ, insanların hayatlarını makinelere emanet etmesini gerektirir ve bu, hem yolcular hem de politika yapıcılar için dev bir adımdır. Arıza veya kaza, yanlış giden her şey manşetten haber olabilir. Bu tip bir itibar riski, sadece sürücüsüz araçlar değil tüm yapay zekâ uygulamaları için geçerlidir. Örneğin, müşteri ilişkileri robotları eğitim veya hatta manipülasyon ile ön yargılara sahip olabilir.

İletişim

Feride İkiz

Feride İkiz

Danışmanlık Hizmetleri Şirket Ortağı, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 376 5302

Bizi takip edin