Döngüselliğe giden yol

PwC Ekonomi Ekibi olarak düzenli bir şekilde Avrupa’daki makroekonomik gelişmelerin haritasını çıkarıyoruz. Europe Monitor’ın son sayısında döngüselliğe giden yolu inceliyoruz: Döngüsel ekonomi neden yeni normal haline geliyor?

Döngüsel ekonomi neden yeni normal haline geliyor?

Uzun süre boyunca, ekonomik büyüme ve refah için küresel ekonomi sistemimizi doğrusal bir modele dayandırdık. Ancak endişe yaratan boyutta çevresel bozulmaya yol açan bu modelin faturası ağır oldu.Artık güçlerimizi birleştirerek geleceği olan bir modele, başka bir deyişle ekonomik faaliyetleri kısıtlı kaynakların tüketiminden ayrıştırmayı içeren döngüsel ekonomi modeline geçiş yapmamız gerekiyor. Çalışmamızda sürdürülemez doğrusal modelin ardındaki ekonomi dinamiklerini öne çıkarıyor ve döngüsel model çerçevesinde çözüm önerileri sunuyoruz.

Avrupa’daki son makroekonomik gelişmeler

Euro bölgesinde ekonominin momentumunun yavaşlaması ve enflasyonun düşmesiyle, Avrupa Merkez Bankası ekonomik aktiviteyi canlandırmak üzere bir takım önlemler aldı ve para politikasını daha da gevşetti. Ekonomik koşullar ülkeden ülkeye değişse de euroolumsuz koşullara karşı giderek daha kırılgan hale geldi. Peki Euro bölgesi hangi alanlarda iyiye gidiyor ve ekonominin gidişatını etkileyebilecek faktörler neler?

İletişim

Başar Yıldırım

Başar Yıldırım

Baş Ekonomist, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 326 6567

Bizi takip edin