İşletme Sermayesi Raporu 2018/19

Belirsizlikler içinde yol bulma

Şirketinizi desteklemek için nakit kaynakları serbest bırakma

Neden önemli?

Nakit, bütün şirketlerin can damarıdır. Günümüzdeki gibi belirsizlik dönemlerinde şirketlerin rotalarını kaybetmemek için, finansal performansın temeli olan nakdi optimize etmeleri her zamankinden daha önemli. İşletme sermayesinin en ucuz nakit kaynağı olduğu düşünülürse hiçbir şey nakit yönetim kültürüne ve iyi likidite oranlarına sahip olmak kadar önemli değildir.

Çalışmamızdaki tüm şirketler işletme sermayesi verimliliklerini iyileştirmeleri sonucunda bir sonraki performans döneminde 1,3 trilyon Avro nakit yaratma imkânları bulunmaktadır. Bu miktar, ek kaynağa ihtiyaç duymadan veya nakit akışlarını baskı altına almaya gerek kalmadan küresel şirketlerin yatırım harcamalarını %55 oranında artırabilmesine imkân tanıyacaktır.
 

 

Neler oldu?

Son beş yılda borsada işlem gören en büyük şirketlerin finansal performansına yönelik gerçekleştirdiğimiz çalışma, ufukta dört tane zorluk olduğunu gösteriyor:

Nakde dönüşüm zorlaşıyor

Gelirler geçen sene %10 oranında artsa da bu sene, şirketlerin gelirlerini nakde dönüştürme kabiliyetlerinin azaldığını görüyoruz. 

Sermaye harcamaları azalmaya devam ediyor

Yatırım harcamalarının (CAPEX) toplam gelirlere oranı son beş yılda sert bir şekilde daraldı. Bu da, şirketlerin nakit akışlarını yatırımları azaltarak yönettiğini gösteriyor. Bu durum uzun vadede şirketlerin daha az yatırım yapmasına ve büyümelerinin risk altına girmesine sebep olacak. Şirketler, işletme sermayesini optimize ederek, nakit akımlarını sıkıştırmadan, devam eden yatırımları için ihtiyaç duydukları kaynağı elde edebilirler.

Nakdin maliyeti artıyor

Son zamanlardaki ucuz borçlanma döneminde nakdin maliyeti bir endişe kaynağı olmadı. Ancak, mevcut mali sıkılaşma ve küresel ticaret ile ilgili belirsizlikler sebebiyle artık şirketler bilançolarını kontrol etmeli ve tüm olasılıklara hazırlıklı olmalı.

İşletme sermayesi sadece ılımlı bir artış gösterdi.
Bu da kaçırılan fırsatı işaret ediyor

Şirketlerin Net İşletme Sermayesi ile ilgili genel bulgular bu sene 0,4 günlük küçük bir iyileşme olduğunu gösteriyor. Şirketler bunu, Alacak Tahsil Süresi ve Stok Taşıma Süresi performanslarında sırasıyla 0,1 ve 0,7 günlük ılımlı iyileşmeler ile elde etti.

İletişim

Hüsnü Dinçsoy

Hüsnü Dinçsoy

Danışmanlık Hizmetleri Lideri

Telefon: +90 212 376 5302

Mevlüt Akbaş

Mevlüt Akbaş

Danışmanlık Hizmetleri Şirket Ortağı

Telefon: +90 212 376 5397

Aşağıda yer alan "Gönder" butonunu tıklayarak, PwC Türkiye Kişisel Verilerin Korunması ve Veri Gizlilik Bildirimini incelediğimi ve PwC Türkiye ile paylaştığım tüm kişisel verilerimin doğru, güncel ve tam olduğunu beyan ve taahhüt ediyor ve işbu formdaki kişisel verilerimin PwC Türkiye tarafından işlenmesine ve aktarılmasına rıza gösteriyorum. Fikrinizi değiştirir ve bizden bilgi almak isterseniz, Bize Ulaşın sayfamızdan e-posta yollayabilirsiniz.

İletişim

Hüsnü Dinçsoy

Hüsnü Dinçsoy

Danışmanlık Hizmetleri Lideri, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 376 5302

Mevlüt Akbaş

Mevlüt Akbaş

Danışmanlık Hizmetleri Şirket Ortağı, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 376 5397

Gizle