UFRS 17/TFRS 17 Sigorta Sözleşmeleri

Sigorta sektörü uzun yıllardır yayımlanmasını beklediği UFRS 17, “Sigorta Sözleşmeleri” standardı (“UFRS 17”) 18 Mayıs 2017 tarihinde UMSK (“Uluslararası Muhasebe Standartları Kurumu”) tarafından yayımlanmıştır ve son değişiklikler sonucunda 1 Ocak 2023’ten itibaren geçerli olması planlanmaktadır. Standart, sistemlerde, süreçlerde ve veri gereksinimlerinde yapılan değişiklikler de dahil olmak üzere finansal raporlamada önemli değişiklikler getirmektedir. Bu nedenle sigorta şirketlerinin standardın etkilerini iyice değerlendirmeleri ve uygulama projelerini dikkatlice planlamaları gerekecektir. 

UMSK'nın amacı, mevcut muhasebe standartlarına kıyasla daha fazla şeffaflık ve karşılaştırılabilirlik sağlamaktır. Bu da finansal bilgilerin sigorta şirketleri tarafından sunulma biçiminde büyük değişiklikler anlamına gelmektedir. Standart karmaşıktır. Bu nedenle uyum sürecinde, standardın şirketiniz üzerindeki etkisinin anlaşılması için yeterli planlama gerekecektir. Bu yeterli planlama, uygulama projenizdeki değeri en üst düzeye çıkarmanıza ve işinizdeki aksıkları en aza indirmenize izin verecektir.

UFRS 17, verileri daha etkin bir şekilde kullanma, finans fonksiyonunuzun yapısını geliştirme ve karar verme sürecinde en iyi bilgiye ulaşma fırsatı sunmaktadır. UFRS 17’nin gereksinimlerini değerlendirmek için büyük çaba sarf edilmesi gerekmektedir, çünkü şirketinizde geniş kapsamlı etkileri olacaktır. Sadece finans ve UFRS 17 proje ekiplerini değil, sistemler, veriler ve süreçlerle ilgili tüm şirket çalışanlarını etkileyecektir.

Dünyanın dört bir yanındaki sigorta şirketlerinin önde gelen profesyonel hizmet sağlayıcısı olan PwC, sigorta şirketlerinin UFRS 17 ile karşılaştığı sorunlar ve zorluklar hakkında geniş bilgiye sahiptir. UFRS 17 çıktılarını daha iyi nasıl kullanabileceğinizi planlamanıza ve anlamanıza yardımcı olmak ve projelerinizden en üst seviye verimi almanızı sağlamak her zaman önceliğimizdir. Konularının en iyisi uzmanlarımız bu yolculukta size yardımcı olmaya hazırlar. 

Finansal Bilgi Danışmanlığı Hizmetleri

İletişim Formu

PwC çözümleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bize ulaşın

İletişim

Cihan Harman

Cihan Harman

Denetim Hizmetleri Şirket Ortağı, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 326 6067

Sertu Talı

Sertu Talı

Denetim Hizmetleri Şirket Ortağı, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 326 6348

Bizi takip edin