Süreç Seçimi

Robotik Süreç Otomasyonu (RPA), büyük ve küçük şirketlerin tüm sektörlerde faydalandığı bir teknoloji. Ancak RPA uygulamadan önce, yatırımın karşılığını almak için gerçekten otomatize edilebilecek süreçleri belirlemek önemlidir.

Potansiyel RPA Kullanımı

İşletmelerde, sıkıcı ve stresli görevlerin, genellikle manuel ve hata eğilimli olan, RPA için potansiyel adaylar olduğu departmanlarda aranmalı. Örneğin, İK, satın alma, finans ve IT gibi alanlarda rutin işler, departmanların stratejik odaklanmasını engelliyor.

Süreç Optimizasyonu

RPA, sadece bir araç değil, aynı zamanda süreç optimizasyonu için bir kaldıraçtır. Şirketler, mevcut süreçleri basitleştirmeden, standardizasyon ve süreç azaltma gibi iyileştirmeler yapmadan önce RPA uygulamamalıdır. Bu, RPA teknolojisin tam potansiyelini gerçekleştirmenin anahtarıdır.

As-Is Değerlendirmesi ve Süreç Dokümantasyonu

Optimizasyon öncesi süreçleri belirlemek için mevcut süreç manzarasını haritalamak önemlidir. Temel, destekleyici ve görev düzeylerinde süreçleri belirleyerek başlanmalıdır.

 

Otomasyon İçin Aday Seçimi

RPA için uygun adayları belirlemek için teknolojik ve iş stratejisi açılarından göz önünde bulundurulması gereken kriterlere bakılmalıdır. Görevin otomatize edilebilir olup olmadığı ve otomasyonun iş değip değmediği gibi faktörlere dikkat edilmelidir.

 

İletişim Formu

PwC çözümleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bize ulaşın

İletişim

Banu Kırklareli

Banu Kırklareli

Bulut ve Dijital, Direktör, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 326 6060

Burak Özalp

Bulut ve Dijital, RPA Geliştirme Kıdemli Müdür, PwC Türkiye

Telefon: +90 537 360 5544

Murat  Taşar

Murat Taşar

Bulut ve Dijital, RPA Geliştirme Kıdemli Müdür, PwC Türkiye

Telefon: +90 530 370 5761

Emre Yıldıztepe

Emre Yıldıztepe

Bulut ve Dijital, Direktör, PwC Türkiye

Telefon: +90 532 731 6613

Bizi takip edin