İnsan Kaynakları Analitiği

Veriler aracılığıyla İnsan Kaynakları performansınızın gücünü ortaya çıkarın

Veriye dayalı öngörülerde bulunabilme gücü, kuruluşların daha iyi kararlar alma ve çalışanlarının yeteneklerinden yararlanma yöntemlerini değiştiriyor. Daha iyi verilerin kullanılması; günümüzün stratejik işgücü planlaması, çalışan verimliliği, yetenek yönetimi, çalışan bağlılığı ve elde tutulması çalışmaları, performans yönetimi, çeviklik ve mobilite gibi konularda alınacak kararlar için oldukça önemli bir hale geliyor.  İnsan kaynağı analitiğini kullanarak belirsizlikleri ortadan kaldıran, hem çalışan hem de şirket ihtiyacına dair net resmi gören yapılar başarıya daha çok yaklaşıyor. İK analitiği, işgücüne dair alınması gereken önemli kararlardaki varsayımları ortadan kaldırarak, insana dair risklerin daha iyi yönetilmesini, çalışanların görevlerle daha akıllıca eşleştirilmesini ve daha verimli ve uygun maliyetli süreçler elde edilmesini sağlıyor.

Doğru veri analitiği size ne söyleyebilir? 
 • Yüksek performanslı çalışanlarınızın bağlılık düzeyini

 • Hangi çalışanların ayrılacağı, hangilerinin kalacağına dair tahminleri

 • En iyi çalışanların geldiği kaynaklar ve daha fazlasının nasıl bulanacağını

 • Gelecek işgücü maliyetlerine dair çeyreklik ve yıllık bazda tahminleri

 • Çalışanların ücret, ödüllendirme ve çalışma modellerine ilişkin tercihleri

 • Çeşitlilik ve kapsayıcılık programının etkinliğini

 • Hangi eğitim ve gelişim faaliyetlerinin etkili olduğunu

PwC İnsan Kaynakları Danışmanlığı olarak, öncelikle müşterilerimizin isteklerini anlayarak sonrasında ise mevcuttaki ve gelecekteki zorlukları belirlemek için deneyimlerimizden faydalanarak müşterilerimizin işgücüne ve işlevsel performanslarına dair güçlü yanlarını ve kısıtlarını anlamalarına yardımcı oluyoruz:

İnsan Kaynakları Analitik Şeması

Veri Yönetimi ve Raporlama

Müşterilerimizin karşılaştığı sorunlar genellikle şunları kapsar: 

 • Kurum içerisinde analitik yetkinliğinin eksikliği ve sürdürülebilir bir model oluşturmak için farklı İnsan Kaynakları sistemlerinin nasıl koordine edileceğinin bilinmemesi, 

 • Yoğun manuel çaba gerektirmeden, anlamlı ölçümler ve iç görüler yaratılamaması,

 • Yükselen işten çıkış oranlarının altında yatan sebeplerin keşfedilememesi veya yüksek performanslı çalışanların nasıl elde tutulacağının bilinmemesi, 

 • İnsan Kaynakları teknolojilerinden yeterince faydalanılmaması,

 • Farklı İK sistemlerinde tutulan düşük kaliteli verilerin olması ve verilerin ulaşılabilirliği

 • İşe alım için yüksek harcamalar yapılmasına rağmen ihtiyaç duyulan yeteneğin bulunamaması

%50

CEO'ların% 50'si, mevcut durumda organizasyonlarının doğru kişileri bulmak ve elde tutmak için veri analitiğini kullandığını söylüyor.

Kaynak: PwC’s 20th CEO Survey

%86

Katılımcıların %86’sı, kendi insan kaynakları analitiği işlevini oluşturmanın veya olgunlaştırmanın stratejik bir öncelik olduğunu belirtti

Kaynak: 2015 PwC Saratoga Benchmarks

%69

Katılımcıların yüzde %69’u, başarılı bir şekilde işgücü raporları ve analitiği oluşturmanın önündeki en büyük engelin, "birden fazla entegre olmayan insan ve organizasyon veri kaynağının varlığı olduğunu belirtti.

Kaynak: 2015 PwC Saratoga Benchmarks

%6

Katılımcıların yalnızca %6’sı işgücü verisinin kalitesinden çok memnun olduğunu ifade etti.

Kaynak: 2015 PwC Saratoga Benchmarks

Nasıl yardımcı olabiliriz?

​İnsan Kaynakları Danışmanlığı ekibimiz, kuruluşların işgücü verilerinden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olmak için geniş bir hizmet yelpazesi sunar:

 • İnsan Kaynakları Kritik Performans Parametreleri ve Göstergelerin tanımlanması
 • Saratoga Global Kıyaslama Metrikleri  (Benchmark dataları)
 • Veri Yönetimi ve Yönetişimi
 • Yetenek Analitiği ve Tahmine Dayalı Analizler
 • Kapsamlı İşgücü Araştırmaları
 • İK Analitiği Olgunluğu Analizi
İnsan Kaynakları Analitiği

Çalışanlarınızdan en verimli ve etkin şekilde yararlanmanız ve işinize daha fazla değer katmanız için, veri odaklı iç görünün gücünü kullanarak işgücü potansiyelinizi gerçekleştirmenize yardımcı olabiliriz. Hizmetlerimizi sağlarken doğru verilere ulaşmanızı, bu veriler doğrultusunda karar aşaması için öngörüler oluşturmayı ve etkili raporlama sistemine ulaşmanızı hedefliyoruz:

Güvenilir veriye ulaşmak

 

Gerçeklere dayalı kararlar verebilmeniz için çalışanlara ve işlere yönelik farklı kaynaklardaki verileri tanımlamanıza, toplamanıza ve bir araya getirmenize yardımcı oluyoruz. Kritik verilerin belirlenmesi, kalitesinin değerlendirilmesi ve bunlara nasıl erişileceğinin anlaşılması noktalarında destek sağlıyoruz. İşgücü veri toplama yöntemlerimiz arasında anketler, bireysel görüşmeler, odak grupları, gerçek zamanlı dijital teknolojiler ve diğer katılım teknikleri bulunur.

 

Öngörü sağlayan veriler üretmek

 

Önemli kararlarda tahmin yürütmeyi ortadan kaldırmak için çalışan verileriyle birlikte lider teknolojileri kullanıyoruz. İstatistiksel analizleri kullanarak finansal konular, çalışan motivasyonu ve bağlılığı, organizasyon kültürü, davranışlar ve sonuçlar ile ilgili riskleri ve fırsatları değerlendiriyoruz. Dahası, analizlerimizi yaparken, kuruluşunuzu sektörünüzdeki rakiplerle karşılaştırmanıza olanak tanıyacak sektör lideri kıyaslama platformumuz Saratoga ™ ‘yı kullanıyoruz. 

 

Etkili raporlama

Yaklaşımımız, işinizi etkileyebilecek çalışan sorunlarını önceden tahmin etme becerinizi geliştirir, böylece anlamlı eylem planları oluşturabilirsiniz. Çeşitli çevrimiçi, bulut tabanlı, mobil, basılı ve gerçek zamanlı yollarla raporlama yaparak daha fazla görünürlük sağlamaya yardımcı oluyoruz. Dashboard raporlamamız sayesinde, kritik verileri iş sonuçları ile bir araya getiriyoruz. Verilerinizi istediğiniz şekilde görüntüleyebilmeniz için optimum demografik filtreleri belirlemenizi sağlıyoruz. 

İletişim Formu

PwC çözümleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bize ulaşın

İletişim

Ülker Day

Ülker Day

​İnsan Yönetimi ve Organizasyon Danışmanlığı, Şirket Ortağı, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 326 6369

Bizi takip edin