İç Denetim Hizmetinde Robotik Süreç Otomasyonu (RPA)

Robotik Süreç Otomasyonu (RPA): İç Denetim için Fırsat ve Sorumluluk

PwC, yazılım robotlarının kullanımı vasıtasıyla, işgücünün % 45'inin otomatikleştirilebileceğine inanıyor. Bu da küresel işgücü maliyetlerinde tahmini olarak 2 trilyon dolar tasarrufa tekabül ediyor. Yazılım robotlarının kurulumu kolaydır ve kapsamlı teknoloji bilgisi gerektirmez. Günümüzde Şirket’ler yazılım robotlarını kullanarak, uygulamalar arasında veri kopyalama, yapıştırma, verileri bağdaştırma veya çapraz referanslama gibi manuel görevleri otomatikleştirebilmektedirler.

İç Denetim Fonksiyonları için ise, RPA hem fırsat hem de sorumluluk getirmektedir. Günümüzde İç Denetim Fonksiyonları, Şirketlerin RPA risklerini anlamasına ve yönetmesine yardımcı olarak ve RPA teknolojisinin Kurum içinde kullanımının faydalarını göstererek kendilerini güvenilir danışmanlar olarak konumlandırabilmektedirler.

 

Playback of this video is not currently available

RPA, iç denetimin üretkenliğini artırmasına, risk kapsamını genişletmesine ve uyum sorumluluğunu daha azıyla daha fazlasını yaparak yönetmesine yardımcı olur.
 

RPA ‘in yönetim metodolojisini doğru kurgulamak, risklerin etkİN bir şekilde yönetilmesine yardımcı olur. Kurumlar yönetişim, risk yönetimi ve kontrollerin etkinliğinin sürekli denetimini, RPA kullanıma dahil ederek, denetim maaliyetlerini düşürebilirler.

İç denetimin bir RPA girişimine erken katılımı, genel yönetim çerçevesi ve süreç tasarımı hakkında dengeli bir risk değerlendirmesine olanak verir.

İletişim

Oktay Aktolun

Oktay Aktolun

Risk, Süreç ve Teknoloji Hizmetleri Lideri, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 326 6468

Bizi takip edin