Borçlanma aracı piyasaları

Küçük girişimcilerden, uluslararası piyasalarda düzenli olarak borçlanan büyük ulusal ya da çok uluslu şirketlere kadar çok çeşitli müşterilere özel hizmetler sunuyoruz

Sermaye Piyasaları ekibimiz şirketlere Avrupa, ABD ve Türkiye piyasalarında borç ihracı için denetim ve danışmanlık hizmetleri sunuyor. Küçük girişimcilerden, uluslararası piyasalarda düzenli olarak borçlanan büyük ulusal ya da çok uluslu şirketlere kadar çok çeşitli müşterilere özel hizmetler sunuyoruz.

Avrupa’da borçlanma işlemleri, tipik olarak Londra, Lüksemburg, Dublin ya da Avrupa Birliği'nden diğer bir ülkenin borsalarında işlem gören Euro Medium Term Note Programme (EMTN) veya Eurobond ihracını içerir.

Şirketler hisse senetlerini ABD'deki kurumsal yatırımcılara “144 (a) kuralı” ile sağlanan muafiyet kapsamında arz etmeyi tercih edebilirler. Bu da şirketin menkul kıymetlerini ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)'e kaydettirmek zorunda kalmadan ABD piyasasına erişebilmesini sağlar. Sonuç olarak, şirketler SEC’nin düzenli raporlama kurallarına uymak zorunda kalmadan ABD'den yatırımcıya erişebilirler. Bu tarz ihraçlar yine de, bu konuda deneyimi olmayan şirketlere yabancı olan ABD piyasasındaki uygulamalarla yapılmaktadır.

Potansiyel sorunlar

  • Hangi piyasanın size uygun olduğunu ve hangi düzenlemelere ve piyasa uygulamalarına uymanız gerektiğini anlamalısınız.
  • Danışman ekibinizde kimlerin olması gerektiği, onlardan neler beklemeniz gerektiği ve işleminiz için gerçekçi zaman çerçevesinin ne olduğu hakkında henüz karar vermiş değilsiniz.
  • Finansal kayıtlarınız bölünme, yeniden yapılandırma ya da muhasebe politikalarındaki değişikliklerden etkilendi ve bunu yatırımcılarınıza nasıl aktarabileceğinizi öğrenmeniz gerekiyor.
  • Bu süreçte proje müdürü olarak görev yapmak için ek uzmanlık ve kaynak gerekiyor, çünkü kendi kaynaklarınız ve yönetiminiz süreç boyunca tümüyle kullanılıyor olacak.
  • İşleminizi planlandığı şekilde gerçekleştirirken her türlü tehlikeden kaçınmak istiyorsunuz.

Size nasıl destek olabiliriz?

  • Belirli bir pazara erişimde kritik sorunların bağımsız bir bakış açısıyla değerlendirilmesi
  • Sizin için hangi danışmanların uygun olduğunun tarafsız şekilde değerlendirilmesi
  • İhraç süreci ve gerekli belgeler konusunda bilgisi olmayan şirketlere ve şirket yönetimine rehberlik sağlama deneyimi
  • İngiltere, ABD ve diğer piyasalardaki kurallar ve piyasa uygulamaları konusunda rakipsiz deneyim, zorlukları önceden tespit edebilme ve giderebilme
  • İşleminizin kilit noktalarında plana göre proje yöneticiliği

İletişim

Sertu Talı

Sertu Talı

Denetim Hizmetleri Şirket Ortağı, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 326 6348

Serkan Tarmur

Serkan Tarmur

Danışmanlık Hizmetleri Lideri, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 376 5302

Umurcan Gago

Umurcan Gago

Vergi Hizmetleri Şirket Ortağı, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 326 6098

Bizi takip edin