Veri Analitiği

Suistimal gerçekleşmeden verileriniz üzerinde şüphe uyandırabilecek işlemleri PwC proaktif veri analitiğiyle keşfedin.

Eğer şirketinizde suistimalden şüphe ediyorsanız ya da satın alacağınız şirketin derinliklerine hakim olmak istiyorsanız PwC Veri Analitiği çözümleri size yardımcı olacaktır. PwC’nin proaktif çözümleri, erken, hızlı ve kapsamlı kontroller sağlayarak suistimal kaynaklı kayıplarınızı en aza indirir.

Veri Analitiği

Hizmet Detayları:

Veri Analitiği İmplementasyonu & Destek Hizmetleri

Şirketler tarafından kullanılan veri kullanımın sıklığı ve veri hacminin büyümesi her geçen gün hızlanmakta ve bu veriler içindeki gizlenen iş potansiyeli sürekli olarak artmaktadır. Suistimal risklerini proaktif bir şekilde azaltmak için tahmine dayalı analizler gerçekleştirmenin yanı sıra, organizasyonunuzun uygulamalarındaki riskli noktaları analiz etmek amacıyla karmaşık veri kümeleri ile başa çıkarak organizasyonunuz için veri analizi uygulaması ve sürekli destek sağlıyoruz.

 

Muhasebe Kayıtları Üzerinde Veri Analitiği

Organizasyonlar, muhasebe verilerinin sunduğu benzersiz iş perspektiflerini kontrol etmek için her zamankinden daha hızlı sonuç verebilen ve kullanıcı dostu yaklaşımlara ihtiyaç duymaktadırlar. Bununla birlikte muhasebe verilerini kullanmadan önce veri kalitesi ve büyüklüğü ve karmaşıklığıyla mücadele etmek, ve istenen sonuçlara ulaşmak her zaman kolay değildir. 

Muhasebe analitik çözümlerimiz, muhasebe verilerindeki düzensizliklere ilişkin görüş sağlayarak size özel çözümler sunar. Risk temelli bir yaklaşımla oluşturulan senaryolar uygulanarak organizasyonunuzun muhasebe verilerini, karar mekanizmalarına ilişkin açıkların (ya da usulsüz işlemler içerebilecek riskli noktaların) gösterilmesini sağlayan muhasebe kayıt testine tabi tutar.

 

İleri Seviye Veri Analitiği

Analitik uzmanlığımızı ve suistimal inceleme titizliğimizi birleştirerek, organizasyonunuzun verilerini tam olarak kontrol edebileceğiniz kullanıcı dostu platformlar sağlamak için ileri seviye veri analitiği çözümleri sunulmaktadır. Süreç temelli bir yaklaşımla oluşturulan senaryoların uygulanması sonucunda açıkların (ya da usulsüz işlemler içerebilecek riskli noktaların) aşağıdaki süreçler için gösterilmesi sağlanır:

 • Satınalma
 • Satış
 • Bilgi Teknolojileri
 • Muhasebe ve Finans
 • Üretim
 • İnsan Kaynakları
 • Yatırım ve diğerleri

Organizasyonunuzun doğal riskleri, kontrol verimliliğini ve yönetim kontrolü sonrası kalan kalıntı risklerini değerlendirmek için analitik risk senaryoları uygulanmaktadır.

Suistimal & Soruşturma Analitiği

Yeni araçlar, metodolojiler ve yaratıcı çözümler: Suistimal ve ekonomik suçlarla mücadelede teknolojiyi etkili bir şekilde kullanabilir misiniz?

İş kayıtlarının %95 inden fazlası elektronik olarak oluşturulmuş ve saklanmış durumdayken, elektronik verilerin suistimal bakış açısı ile incelenmesi ve analizi, araştırmaların ve uyuşmazlık çözümlerinin temel bir parçası haline gelmiştir. Suistimal teknoloji uzmanlarımız elektronik verilerin toplanması ve analizi konusunda eğitimlidir. Küresel olarak geliştirilen özel araçlarımızı ve dünya çapındaki özel suistimal laboratuvarlarımızı kullanarak, elektronik veri alımına son derece profesyonel bir yaklaşım sunuyoruz. Küresel ekibimiz, genellikle büyük organizasyonlar tarafından depolanan çok büyük miktarda verilerin kullanılması ve işlenmesi konusunda deneyimlidir. Suistimal teknoloji araçlarımız elektronik açıklama ve ileri finansal veri analitiği gerektiren çok sayıda kurumsal incelemede kullanılmıştır.

Proaktif PwC analitik çözümleri, suistimalin gerçekleşmesinden önce şüpheli işlemleri keşfedebilir. 

Şirketinizde suistimalden şüpheleniyorsanız ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız veya bir şirket satın alıyorsanız ve içeride ne olduğunu görmek istiyorsanız, PwC Suistimal Veri Analitiği sizlere kapsamlı bir çözüm sunacaktır. PwC proaktif çözümleri, erken, hızlı ve kapsamlı kontroller ile, suistimalden kaynaklanabilecek zararları önemli ölçüde azaltmaktadır.

 • Veri toplama: Standart veya hileli işlemler, kurumsal BT sistemlerine kaydedilir. Her boyutta veri kümesinin tanımlanmasına, toplanmasına ve oluşturulmasına yardımcı olunur.
 • Analitik Uygulamalar: Verileriniz temizlenir ve düzenlenir ardından organizasyonunuz için değerli bilgiler oluşturmak için gereksinimlerine özel senaryolar düzenlenir.
 • Görselleştirme: Tablolar ve matrisler, sayıların önemini anlamak için hikayenin yalnızca bir bölümünü gösterdiğinden, karar verme sürecine yardımcı olmak için verilerden anlamlı ve etkileşimli görseller oluşturulur.
 • Anomalilerin tespiti: Uygulamamız yüksek riskli ve şüpheli işlemlerin tanımlanmasına izin verir.

 

Veri Görselleştirme & Raporlama Hizmetleri

Veri içinde yaşadığımız dünyayı dönüştürdü. Gitgide şirketler, piyasada üstün olmak için veri analitiğini kullanıyor.

Veri görselleştirmesi ile, veriyi analiz etmek için nasıl kullanılacağını göstermek için, piyasadaki popüler veri görselleştirme araçları ile verileriniz üzerinde çalışarak dinamik raporlar oluşturabilir ve sizlere yardımcı olabiliriz.

 

İletişim Formu

PwC çözümleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bize ulaşın

İletişim

Serkan Tarmur

Serkan Tarmur

Danışmanlık Hizmetleri Lideri, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 376 5302

Gökhan Yılmaz

Gökhan Yılmaz

Suistimal, Uyum ve Kriz Yönetimi Danışmanlığı Lideri, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 376 5302

Bizi takip edin