Vergi Ödemeleri 2020 Raporu

190 farklı ülkenin vergi sistemlerinin detaylı değerlendirmesi ve analizi

PwC’nin her yıl Dünya Bankası’yla ortaklaşa hazırladığı Vergi Ödemeleri raporunda, vergi mükellefleri ve vergi idareleri için teknolojik gelişmelerin önemi ortaya konuyor.

Vergi Ödemeleri 2020: Yeni bir bakış açısı

PwC ve Dünya Bankası Grubunun her yıl gerçekleştirdiği Vergi Ödemeleri çalışması yönetimlerin ve iş dünyasının vergi sistemlerini küresel seviyede karşılaştırabilmelerini sağlarken, vergi idarelerinin diğer ülkelerdeki uygulamalar hakkında bilgi edinmelerine de olanak veriyor.  

Bu yıl on dördüncüsü gerçekleştirilen çalışma, teknolojideki ilerlemelerin vergi ödemelerini nasıl kolaylaştırdığını inceliyor. 190 ekonominin vergi sistemleri ile ilgili 15 yılı kapsayan veri birikimi ve karşılaştırmalı analizler sayesinde Vergi Ödemeleri, dijital inovasyonun tüm dünyadaki etkisini görmeyi sağlıyor. 

Vergi Ödemeleri 2020 Raporu’nda vergi uyumuyla ilgili mevcut teknolojiler ele alınırken, bu teknolojilerin uygulamaları ile idari yükü azaltmak üzere nasıl kullanılabilecekleri inceleniyor. Raporda yer alan ekonomilerin KDV iadesi süreçlerini iyileştirerek KDV sistemlerini tarafsız hale getirmek için yaptıkları uygulamalar ile en önemli vergi politikası değişiklikleri ve konularına dair detaylı bilgi yer alıyor.

"İş Yapma Kolaylığı" ve "Vergi Ödemeleri" 2020 Raporları

{{filterContent.facetedTitle}}

Vergi Ödemeleri 2020 interaktif araçları

Vergi verilerini inceleyin

PwC ve Dünya Bankası Grubu’nun 190 ekonomiye ait 15 yılı kapsayan vergi verileri: İnteraktif aracımızı kullanarak ülke karşılaştırması yapabilir, verileri coğrafi veya ekonomik bölgelere göre filtreleyerek kaydedebilirsiniz.

Vergi Ödemeleri verilerini inceleyin

Ülke sıralamaları

190 ekonomide vergi ödemesi kolaylığı sıralamasına ve dört alt göstergeye ait sonuçların yer aldığı interaktif tabloya aşağıdan erişebilirsiniz:

Toplam Vergi ve Katkı Payı Tarifesi, yasal uyum süresi, ödeme sayısı ve vergi beyannamesi sonrası endeks.

Ülke sıralamalarını inceleyin

Vergi Ödemeleri göstergelerindeki hareketler

Bu interaktif grafik, Toplam Vergi ve Katkı Payı Tarifesi, yasal uyum süresi ve ödeme göstergesi sayısı açısından hangi reformların 2018 küresel ortalaması üzerinde en büyük etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

En büyük değişimin nerede olduğunu görün

İletişim

Zeki Gündüz

Vergi Hizmetleri Lideri, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 326 6080

Bizi takip edin