Köşe Ofisteki İhtiyatlı İyimser

21. Küresel CEO Araştırması

Küresel CEO Araştırması bu yıl iş dünyasında güven, yetenekli iş gücü için rekabet ve teknolojinin etkisiyle hızla değişen ortamda büyüme gibi konulara odaklanıyor. 85 ülkeden 1.293 CEO’nun yer aldığı 21. Küresel CEO Araştırması’na Türkiye’den 69 CEO katıldı.

loading-player

Playback of this video is not currently available

PwC Küresel Başkanı Bob Moritz'den...

Her bölgeden CEO’lar, kısa vadede küresel ekonomik büyüme ile ilgili olumlu beklentilere sahipler. Bununla beraber, özellikle piyasanın doğasından kaynaklanmayan alışılmadık tehditlerle karşılaştıkça kendi şirketlerinin uzun vadeli gelir artışı beklentileri hakkında endişeliler. 

PwC Türkiye Başkanı Halûk Yalçın'dan...

2017 yılı, küresel ekonominin 2011’den beri neredeyse en iyi yılı olarak hissedildi. Genel bir toparlanma ve yeni bir dengeye yönelim var. CEO'lar 2018 için oldukça iyimser ama bir o kadar da ihtiyatlı...
Haluk Yalçın

CEO'lar geleceğe güvenle bakıyor

Küresel çapta 1.293 CEO’nun katılımıyla gerçekleşen çalışmaya göre, önümüzdeki 12 ayda küresel büyümeye ilişkin iyimserlik dikkat çekiyor. Araştırmada sorunun sorulmaya başlandığı ilk yıl olan 2012’dan beri ilk kez, CEO’ların çoğunluğu küresel ekonomik büyümenin artacağını düşünüyor.

Türkiye’deki CEO’ların % 51’i önümüzdeki 12 ay içerisinde küresel ekonomik büyümenin daha iyi olacağını düşünürken, küresel olarak bu oran % 57.

Küresel CEO'ların %42'si kendi şirketlerinin gelecek 12 ay içinde büyüme potansiyeline "çok güveniyor." Türkiye'deki CEO'lar %32'lik oran ile daha ihtiyatlı.

Dijital araçlardaki büyüme risk yönetimine yön veriyor
Dijital araçlardaki büyüme risk yönetimine yön veriyor
Dijital araçlardaki büyüme risk yönetimine yön veriyor

Basında PwC 21. Küresel CEO Araştırması

CEO’lar en çok neden endişe ediyor?

CEO’lar gelecek konusunda oldukça iyimser olsalar da bir o kadar da endişe ettikleri konular var. Türkiye’den ankete katılan CEO’lar, jeopolitik belirsizlikler, döviz kuru dalgalanması ve terörizmi şirketlerinin büyüme potansiyelini etkileyebilecek tehditlerin başında sıralıyor.

Jeopolitik belirsizlikler küresel olarak da tüm CEO’lar için en önemli tehdit iken, aşırı regülasyon ve artan vergi yükü diğer önemli tehditler olarak ilk sıralarda yer alıyor.

İşlerini direkt etkileyebilecek tehditler sorulduğunda ise, siber tehditler hem Türkiye’deki hem de dünya genelinden tüm CEO’lar tarafından en önemli tehdit olarak gösteriliyor. 

loading-player

Playback of this video is not currently available

Aşağıda şirketinizin büyüme potansiyelini tehdit edebilecek olası ekonomik, siyasi, sosyal ve çevresel faktörler listelenmiştir. Her biri hakkında ne derece endişe ediyorsunuz?

Müşteri davranışlarındaki değişimler önümüzdeki 5 yıl içerisinde hem Türkiye’deki hem de küresel olarak CEO’ların en fazla “yıkıcı” etkisi olacağını düşündüğü faktörlerin başında geliyor. Temel üretim teknolojileri veya hizmet sunumundaki değişiklikler (yapay zeka, robot teknolojisi vb.) Türkiye’deki CEO’lar için ikinci sırayı alırken, küresel CEO’lar için doğrudan ya da dolaylı rakiplerin artması ikinci sırada geliyor.

İletişim

Pazarlama ve İletişim Departmanı

 , PwC Türkiye

Telefon: +90 212 326 6060

Bizi takip edin: