Skip to content Skip to footer
Ara

Sonuçlar yükleniyor

Yetenekle ilgili sonuçlar

PwC'nin 21. Küresel CEO Araştırması: Köşe Ofisteki İhtiyatlı İyimser

Dijital çağ için becerileri yeniden dengelemek

Dijital ekonomi için gereken iş gücü dönüşümü yalnızca rutin süreçlerin otomasyona geçmesinden öte, kurumların tam potansiyellerine ulaşmaları için teknoloji ve yeteneğin işbirliği anlamına geliyor. Bu işbirliği ise bir yandan çalışan deneyimini koruyarak çalışanlarla hatta toplumla güvene dayalı bir ilişki kurarken, diğer yandan doğru yetenek ve becerilere sahip iş gücü bulmayı ya da mevcut iş gücünü doğru becerilerle donatmayı içeriyor.

Dijital dönüşümü hızlandırmak

Otomasyon ve yapay zekâ verimlilik, üretkenlik ve kârlılıkta artış vaat ediyor, ancak bu artış sadece CEO’ların insan ve makinelerin doğru birleşimini oluşturmasıyla gerçekleşebilir. Kurumların iş fırsatları ile istihdam ve güvene olan kaçınılmaz etki arasında hassas bir denge kurması gerekiyor.

Birçok CEO bu iş fırsatlarını yeterince hızlı belirlemek konusunda zorlanıyor: CEO’ların yalnızca %47’si otomasyonun müşteri deneyimini ne şekilde iyileştireceğini bildiğini söylüyor. Giderek daha fazla bireysel işin otomasyonlaşmasıyla işlerin de tanımı değişiyor. Otomasyonlaşmış bir dünyada başarı, makinelerin insanların yerine geçmesi değil, bu ikisinin bir arada çalışması anlamına geliyor.

Bu ölçekte bir iş gücü dönüşümü, dijital çağa uygun bir İK organizasyonu gerektiriyor. CEO’ların %60’ı bu görüşe katılırken, İK organizasyonlarında köklü değişiklikler yapmayı hedefliyor.

Bu ölçekte bir iş gücü dönüşümü, dijital çağa uygun bir İK departmanı gerektiriyor. CEO’ların %60’ı bu görüşe katılırken, İK departmanlarında köklü değişiklikler yapmayı hedefliyor.

Beceriler konusunda endişe hiç bu kadar fazla olmamıştı

Dijital dünyada başarılı olmaları için ihtiyaç duydukları kilit becerilere sahip çalışanları bulmak ve işe almak CEO’ların uykularını kaçırmaya devam ediyor: CEO’ların %80’i kendi ülkelerinde dijital becerilerin bulunabilirliği konusunda endişeli olduğunu söylerken, %28’i ise aşırı endişeli olduğunu belirtiyor. CEO’ların ihtiyaç duydukları doğru dijital yetenekleri bulma ve koruma konusunda karşılarına çıkacak ufukta beliren problemlerin üstesinden gelmek için birtakım adımlar attığı açık.

CEO’ların %76’sı mevcut iş güçleri içinde dijital becerilerin olmamasından endişe duyarken (%22’si aşırı endişeli); %23’ü ise yönetim ekiplerinin dijital becerileri konusunda aşırı endişeli olduklarını söylüyor. Bu durum işletmeler için çok ciddi bir tehdit; liderler kurumlarını ilgilendiren dijital imkânları ve tehlikeleri tam anlamıyla anlamadan nasıl doğru kararlar alabilir?

En iyi yetenek için yarış

En gözde becerilere sahip yetenekli kişilerin artık hiç olmadığı kadar çok seçeneği bulunuyor. CEO’lar kurumları için doğru dijital yeteneği çekme, elde tutma ve geliştirmenin doğru çalışan değer önermesi anlamına geldiğini biliyorlar. Ancak yalnızca tazminat paketlerini iyileştirmek yeterli değil, aynı zamanda doğru çalışan deneyimi yaratmak gerekiyor.

CEO’ların listelerinin en başında doğru çalışma ortamı yer alıyor: CEO’ların %86’sı çalışma ortamlarını daha modern hale getirdiklerini söylerken, %77’si ise günümüzde dijital açıdan en önemli becerilere sahip çalışanların talep ettiği gibi esnek çalışma modellerini hayata geçirdiklerini söylüyor. Dijital becerilerin sürekli geliştirilmesi gerektiğini bilen CEO’ların %85’i çalışanlar için öğrenme ve gelişim programları uyguluyor.

İşveren, çalışanlar ve dünyanın geri kalanıyla güvene dayalı bir ilişki kurmak kritik öneme sahip. CEO’ların %67’si işleri otomasyonlaşan çalışanlarının yeniden eğitilmesi konusunda kurumsal sorumlulukları olduğunu kabul ediyor.

İletişim

Bizi takip edin: