Türkiye Elektrik Piyasasına Genel Bakış

Bu araştırma çalışması, PwC Türkiye Enerji Danışmanlık Ekibi ve bağımsız bir enerji danışmanlığı firması olan APLUS Enerji’nin ortak çabaları sonucu derlenmiştir.

Türkiye Elektrik Piyasası son 20 yıllık dönemde büyük değişimler yaşamış, bu değişimler sayesinde de önemli miktarda büyüme sergilemiştir. Yenilenebilir teknolojilerin devreye girmesi, piyasalarda serbestleşme ve özelleştirmeler gibi gelişmelerle beraber efektif regülasyonlar ve yeni kanunlar sayesinde toplam kurulu güç 2001 yılında 28 GW seviyesinden 2020 yılında 90 GW üzerine çıkmıştır. Türkiye’nin güç kapasitesindeki bu artış diğer endüstrilerde de hızlı büyümenin önünü açmış, bu sayede Türkiye’nin geçmiş 20 yıllık dönemdeki başarılı GSYH performansının en önemli destekçilerinden olmuştur.

Türkiye Elektrik Piyasası'nın gelişim hikayesi, özel sektör ile kamu arasında yapılabilecek sağlıklı ve güçlü bir işbirliğinin potansiyel getirisine dair anlamlı kanıtlar sunmaktadır. Gerçekleştirdiğimiz araştırma çalışması Türkiye Elektrik Piyasası'nın gelişim hikayesine ışık tutmayı ve piyasanın mevcut durumu ile kısa ve orta vadede piyasayı etkileyebilecek gelişmelerin ne olduğunu aktarmayı amaçlamaktadır. Çalışma içerisinde dikkate alınmış verilerin hepsi halka açık kaynaklardan temin edilmiştir.

İletişim

Murat Çolakoğlu

Murat Çolakoğlu

Enerji, Altyapı ve Doğal Kaynaklar Sektörü Lideri, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 326 6086

Serkan Aslan

Serkan Aslan

Danışmanlık Hizmetleri Şirket Ortağı, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 376 5397

Engin İyikul

Engin İyikul

Danışmanlık Hizmetleri, Direktör, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 376 5362

Bizi takip edin