Kriz Yönetimi & Kurumsal İstihbarat

Güven oluşturun ve kontrolü ele alın.

Tehditleri hafifletmenin, krizleri idare etmenin, fırsatları optimize etmenin ve etkili bir biçimde rekabet etmenin bir ortak noktası vardır: yüksek kaliteli ve güncel bilgiye olan ihtiyaç. Planlanmamış olaylar her an her yerde karşınıza çıkabilir. Her durum birbirinden farklıdır: bazılarını önceden bilirsiniz, bazılarının bir gün olabileceğini bilirsiniz ve diğerleri ise tahmin edilmesi imkansızdır.

Kurumsal istihbarat uzmanlarımız küresel PwC ağının gücüyle desteklenmektedir. Suistimal, siber güvenlik ve soruşturma uzmanlarımız, iletişim ekiplerimiz ve proje yöneticilerimiz ile krizlerden daha güçlü çıkmanıza yardımcı oluyoruz. Her zaman ne olacağını ya da olayların nasıl gelişeceğini bilemediğinizde bile doğru ekibin yanınızda olduğundan emin olabilirsiniz.

 

Kriz yönetimi; bir işletmenin, işletmeye veya hissedarlarına zarar vermekle tehdit eden yıkıcı ve beklenmedik bir durumla baş etme sürecidir.

Krize Hazırlık Planı

PwC’nin Krize Hazırlık Değerlendirmesi, bir şirketin krize hazırlığını objektif olarak ölçen ve değerlendiren interaktif ve internet tabanlı bir platformdur. Bu platform, mevcut kriz yönetimi programınızın analizini ve olgunluk ölçümünü sağlar. Program olgunluk değerlendirmesi sonucunda önerilen yol haritasını sunmak için uluslararası standartlar, önde gelen uygulamalar ve geçmiş müşteri deneyimlerinden faydalanılır.

 

Daha fazlası

Kriz Yönetimi Politika Tasarımı ve Prosedürlerinin Oluşturulması

Etkili bir kriz yönetimi, kriz meydana gelmeden önce oluşturulan yönetim altyapısı, güçlü iletişim, ön hazırlıklar ve uygulamaların test edilmesi ile başlar. Hâlihazırda güçlü bir kriz yönetimi programı ve kapsamlı politika ve prosedürler etkili bir kriz yönetimini mümkün kılar. Şirketinizi kriz sırasında iyi bir şekilde yönetmeye hazırlanmanızda, uzman ekibimiz, oluşabilecek tehditleri gözlemlemeniz konusunda sizlere rehberlik edecektir.

 

Krizden Kurtarma Desteği

Krizin etkileri şirketler için oldukça uzun sürebilir. Krizden çıktığınızda faaliyetlerinizi yeniden istikrarlı hale getirmenize ve yeni ‘olağan iş yapış şeklinize’ adapte olmanıza yardım ederek sizlere destek oluyoruz. Böylece krizden çıkışınızın sizin için bir büyüme fırsatına dönüşmesi mümkün olabilir. Uzman ekibimiz ile, yeni iş stratejileri oluşturulması ve uygulanmasının yanı sıra, kısa ve uzun vadeli proje yönetimi desteği ve teknik ve fonksiyonel uzmanlık sunuyoruz. ‘Krizden çıkış’ çözümlerimiz sayesinde gelecekte daha güçlü kriz yönetimi becerilerine sahip olmanızı sağlıyoruz.

Acil Durum Kriz Müdahelesi

Kriz gerçekleştiğinde, PwC’nin uzman ekipleri hızlıca sizlere ulaşarak ihtiyacınız olan konularda destek sağlar. Ekibimiz, bu gibi durumların yaratabileceği duygusal ve ekonomik sorunlara titiz bir şekilde yaklaşarak size destek olur.

Yurtiçi ve Yurtdışında Varlık Tespiti

Sosyal Medya Araştırması

Özgeçmiş ve Çalışan Araştırması

Yurtiçi ve Yurtdışında Varlık Tespiti

Sosyal Medya Araştırması

Özgeçmiş ve Çalışan Araştırması

Kriz Yönetimi Simülasyonları

PwC tarafından geliştirilen kriz uygulamaları ve simülasyonlar gerçek zamanlı çalışmalar olmakla birlikte, senaryolar size özel olarak şekillenebilmektedir. İçeriklerimiz, test etmek istediğiniz krizin türüne, kapsamına ve karmaşıklığına göre özelleştirilebilir. Simülasyonlar, etkin öğrenme ortamları sağlayarak bunların yeteneklerinize, temel hedeflerinize ve karşılaşabileceğiniz zorluklara uyarlanacak şekilde tasarlanmıştır.

Kriz Yönetimi hizmetimizi detaylı incelemek için tıklayınız

Kurumsal istihbarat, karar vericilerin ve önemli danışmanların; büyük kurumsal hareketlerde, yüksek riskli kararlarda, karmaşık problemlerde ya da diğer ciddi durumlarda ihtiyaç duyabilecekleri bilgilerin toplanması ve analiz edilmesidir.

Gerçek ve Tüzel Kişiler için İtibar Araştırması

Markanıza ve itibarınıza uygun iş ortakları seçmenize yardımcı oluyoruz.

Üçüncü taraf risklerinin göz ardı edilmesi, girişimcilerin ve işletmelerin itibarı ve finansal durumu üzerinde olumsuz bir etkiye neden olabilir. Münferit veya yüksek hacimli küresel üçüncü taraf incelemeleri yaparak, iş ilişkilerinizin adil bir şekilde tanımlanmasına, güvenle stratejilerinizi geliştirmenize ve kararlar almanıza yardımcı olmak için uygunluk ve ilişkili taraf durum tespiti yapıyoruz.

Daha fazlası

Siyasi ve İtibar Risk Değerlendirmeleri

Yeni bir pazar veya bölgeyi anlamanıza yardımcı oluyoruz.

Yeni bir pazara ya da sektöre giren şirketler, işlerin nasıl yürüdüğünü bilmek zorundadır. Siyaset ile ticaret arasındaki ayrımın çok net olmadığı ülkelerde politik ve ticari riskleri kapsayan kapsamlı ve kuruma özel raporlar hazırlayabiliriz. Aşağıda örneklerini görebileceğiniz, şirketlerin karşılaşabileceği önemli risklere odaklanıyoruz:

 • Siyasi risk ve güvenlik;
 • Paydaş analizi;
 • Yerel ortak seçimi;
 • Rüşvet ve yolsuzluk;
 • Vergi;
 • İhracat ve ithalat lisanslarının istikrarı.

Üçüncü Taraf Risk Yönetimi

Üçüncü taraflarınızı yönetmenize, risklerinizi tespit etmenize ve değerlendirmenize, ölçülü tedbirleri hayata geçirmenize ve kanun ve mevzuata uyumlu olmanıza yardımcı oluyoruz.

FCPA ve UKBA gibi uluslararası yolsuzlukla mücadele kanunlarına göre üçüncü taraflarla (satış acenteleri ve temsilcileri, distribütörler, aracı kurumlar, lojistik hizmet sağlayıcıları, iş ortakları vb.) çalışmak yüksek risk teşkil etmektedir.

Üçüncü taraf risk yönetimi programınız ne kadar güçlü ve etkili?

Uyum süreçlerine ne kadar odaklanmış olursanız olun, her organizasyonda bir kör nokta ve zayıf halka vardır. Kanun koyucular bunu bildikleri için üçüncü tarafları önemli bir yolsuzluk tehdidi olarak görmektedir. FCPA ve diğer mevzuatlara göre, küçük işlemler bile bir yaptırımı tetikleyebilir. Üçüncü taraf risk ve uyum programlarının tasarlanması, uygulanması ve test edilmesi yoluyla hile, suistimal ve yolsuzluğun tespit edilmesine yardımcı olabiliriz. Bu çalışma, ticari ilişkilerin gözden geçirilmesi, süreçlerin iyileştirmesi, üçüncü taraflarla yapılan görüşmeleri ve örnek işlemlerin test edilmesini içermektedir.

Yurtiçi ve Yurtdışında Varlık Tespiti

Parayı takip et

Varlık takibi, borçlunun mülkünün dava yoluyla geri alınabileceği durumlarda önemli faydalar sağlayabilir. Borç verenlerin, garantörlerin ve hak sahiplerinin, borçluların varlık durumunu takip etmelerine ve dünya genelinde geri alınabilecek potansiyel varlıkların belirlenmesine yardımcı olmak için araştırmalar yapıyoruz.

Yurtiçi ve Yurtdışında Varlık Tespiti

Sosyal Medya Araştırması

Özgeçmiş ve Çalışan Araştırması

Yurtiçi ve Yurtdışında Varlık Tespiti

Sosyal Medya Araştırması

Özgeçmiş ve Çalışan Araştırması

Sosyal Medya Araştırması

Sosyal medya, insanların birbirleriyle iletişim kurma biçimlerinde devrim yaratmıştır. İşletmeler, bu yeni mecraları benimseyerek sosyal medyanın gücünden yararlanarak ve gelirlerini arttırma fırsatı bulmuştur. Kuruluşların stratejileri doğrultusunda sosyal medya verilerinden yararlanma, şirket içi ve dışında kullanılan sosyal medya araçlarıyla entegre olma gibi konulara olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Bu durum, kuruluşlara önemli bir stratejik avantaj sağlamış olmasına karşın uygun şekilde yürütülmediği durumlarda, firmayı çeşitli risklere karşı karşıya bırakan pahalı bir proje haline gelmiştir.

Sosyal medya ile ilgili riskler geniştir. Önemli risklerden bazıları aşağıdaki gibidir;

 • Marka ve itibar
 • Hukuki
 • Sosyal ve siyasi
 • İnsan
 • Operasyonel, ve
 • Uyum

Özgeçmiş ve Çalışan Araştırması

Kilit pozisyonlar için doğru adayı bulun

İnsan gücü bir organizasyonun en değerli varlığıdır. Doğru adayı bulmak ya da önemli pozisyonlar için yetenek havuzu oluşturmak yardımcı olabileceğimiz önemli bir süreçtir. Çalışanlar ve adaylar için özgeçmiş doğrulama, halka açık sosyal medya kanalları ve biyografik profillerini analiz ederek geçmiş incelemeleri yapıyoruz.

Özgeçmiş ve Çalışan Araştırması
Kurumsal İstihbarat hizmetimizi detaylı incelemek için tıklayınız

İletişim

Gökhan Yılmaz

Gökhan Yılmaz

Suistimal, Uyum ve Kriz Yönetimi Danışmanlığı Lideri, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 376 5302

Bizi takip edin