Makroekonomik Danışmanlık

Küresel ekonomi son 10 yıldır çok hızlı değişimlere sahne olurken makroekonomik gelişmeler, sektör ve şirketleri de etkileyen birtakım düzenlemeleri de beraberinde getiriyor. Küresel ve yerel ekonomik gelişmeleri doğru yorumlayarak alınacak proaktif kararlar; şirketleri, rakiplerinin bir adım ötesine taşımak için önemli bir fırsat yaratıyor. Bu noktada gerek finansal gerekse stratejik kararlarda makroekonomik değişimleri yorumlayabilmek ve etkisini analiz edebilmek çok önemli hale geliyor.
PwC Türkiye danışmanlık ekibi olarak, Türkiye ekonomisine ilişkin mevcut görünüm, küresel gelişmelerin yerel yansımaları, ekonomik göstergeler arasındaki ilişki ve piyasa üzerinde etkisi temel alınarak stratejik karar alma sürecinizi ihtiyaçlarınıza göre şekillendirerek destekliyoruz.

Hizmetlerimiz

Yönetim Kurulu ve Yöneticiler İçin Makroekonomi Danışmanlığı ve Analiz

Ekonomik göstergelere dair gerçekleri, kulaktan duyma bilgiler yerine tarafsız bir şekilde öğrenmeye ne dersiniz?

Ekonomik göstergelerin hızla değişim gösterdiği ortamda şirketlerin üst yönetimlerine makroekonomik gelişmelerin olası etkilerini değerlendirerek karar süreçlerini şekillendirmelerine yardımcı oluyoruz. PwC Türkiye Baş Ekonomisti’nin katılımı ile gerçekleştirilecek periyodik bilgilendirme sunumları, stratejik kararlarınızın küresel ve yerel gelişmelerin daha iyi kavranarak şekillenmesini sağlarken ihtiyaç halinde endüstri uzmanı danışman kadrolarımızın desteği ile mevcut gelişmelerin sektörünüze/firmanıza olan etkisini görmenize olanak tanıyoruz.

Kurumunuza özel düzenleyebileceğimiz çalıştay ve organizasyonlar ile güncel makro görünümün interaktif bir şekilde ekiplerinizce etkin bir şekilde kavranmasına ve bu kapsamda karar verme mekanizmanızın daha sağlıklı işlemesine destek oluyoruz. İsteğiniz doğrultusunda bu hizmetimizi farklı aralıklarda sunacağımız düzenli raporlarla güçlendirebiliyoruz.

Ekonomik Etki Analizi

Kuruluşunuzun, temsil ettiğiniz sektörün ya da hayata geçirmeye düşündüğünüz yatırım/projenin belirlenen coğrafyaya yaptığı ekonomik katkıyı ölçmek istemez misiniz?

Stratejik karar alma aşamasında yürütülen iş kolunun, faaliyetin, sektörün ya da kuruluşların; istihdam, katma değer vb ekonomik katkılarının dikkate alınması, fayda-maliyet ve verimlilik gibi hususlar kapsamında önem arz ederken yatırımcı/fon sağlayıcılar tarafından da talep edilebilmektedir. Diğer yandan küresel salgın gibi dönüşüme neden olan olayların da ekonomik etkilerinin ölçülmesi politika yapıcıların karar alma süreçlerinde etkin rol oynamaktadır. PwC Türkiye olarak, kullandığımız farklı metodolojiler ve küresel ağımızdaki geniş tecrübe ile ekonomik (sosyo-ekonomik) etki analizleri gerçekleştirerek bu yöndeki ihtiyacınıza teknik bilgi ve birikimimiz ile yanıt vermekteyiz.

Tahmin ve Senaryo Analizi

Makro-finansal göstergelerdeki hızlı dönüşümlere karşı B planınız hazır mı?

Dışsal değişkenlere (makroekonomik, sektörel) dair tahminlerimiz ile stratejik değerlendirme süreçleri ve/veya bütçe dönemlerinizde yanınızda oluyoruz.

Mevcut gelişmelerin sektör ya da kurumunuz üzerindeki olası etkilerine ek olarak farklı senaryolar ve varsayımlar ile yapacağımız projeksiyonlar dinamik bir dünyada risklere karşı kendinizi daha temkinli konumlamanızı sağlarken aynı zamanda düzenlemelerle uyum çerçevesinde (örn. IFRS 9 raporlaması) ihtiyaçlarınızı karşılıyoruz.

Araştırma Projeleri

Detaylı bir araştırma ile fırsatlara ilişkin potansiyeli açığa çıkarmak istemez misiniz?

Dünyada kanaat önderi olarak konumlanan PwC’nin deneyimli küresel ve yerel kaynaklarından faydalanarak, ihtiyaçlarınız doğrultusunda hazırlayacağımız araştırma raporları ile stratejik değerlendirme sürecine katkıda bulunuyoruz.

İletişim Formu

PwC çözümleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bize ulaşın

İletişim

Serkan Tarmur

Serkan Tarmur

Danışmanlık Hizmetleri Lideri, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 376 5302

Başar Yıldırım

Başar Yıldırım

Baş Ekonomist, PwC Türkiye

Telefon: +90 212 326 6567

Bizi takip edin